Produkcja ekologiczna się opłaca! Rynek stale się rozwija

Autor: Agrobiznes w TVP 10 kwietnia 2017 14:10

Produkcja ekologiczna się opłaca! Rynek stale się rozwija fot. shutterstock

Koszty podobne jak przy uprawach konwencjonalnych ale ceny zbytu i zapotrzebowanie na towar o wiele wyższe. Produkcja ekologiczna się opłaca – przekonują rolnicy i eksperci. Rynek stale się rozwija ale żeby zarobić trzeba spełnić szereg warunków – podaje Agrobiznes w TVP.

Prowadzenie sadu metodami ekologicznymi wymaga podobnych nakładów jak konwencjonalnego. Tyle, że metody są inne. Chwasty zwalcza się wykonując zabiegi agrotechniczne. Wymaga to dużo pracy ale jest skuteczne i korzystne dla gleby. Bardziej kłopotliwa jest ochrona sadów ekologicznych przed szkodnikami. Drzewka trzeba cały czas monitorować. Prowadząc sad ekologiczny nieustannie trzeba się dokształcać i pracować nad poprawą jakości.

Kolejna sprawa – tak samo ważna w produkcji ekologicznej, jak konwencjonalnej – to wydajność. Dodatkowo trzeba mieć duże partie towaru. W przypadku małych gospodarstw dobrym sposobem jest działanie w grupie. Do produkcji ekologicznej przewidziane są dopłaty. Podstawowy termin przyjmowania wniosków podobnie jak w przypadku płatności obszarowych mija 15 maja.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM