Producent mrożonek - Eskimos - wypracował w 2014 r. mniejsze przychody

Autor: www.sadyogrody.pl 11 kwietnia 2015 09:08

Producent mrożonek - Eskimos - wypracował w 2014 r. mniejsze przychody Stanisław Sulima, prezes spółki Eskimos

Eskimos wypracował w 2014 r. 476,6 mln zł przychodów ze sprzedaży i 0,991 mln zł zysku netto. Rok wcześniej wyniki wyniosły odpowiednio: 494,8 mln zł i 1,5 mln zł.

W 2014 r. w związku z embargiem na dostawy produktów spożywczych nałożonym przez Rosję na kraje UE, spodziewana nadpodaż mrożonych owoców i warzyw na rynku wytworzyła presję na obniżki cen, powodując spadek rentowności - informuje Eskimos w komunikacie.

Rosja była znaczącym odbiorcą eksportowanych wyrobów z tej grupy towarowej zarówno z Polski jak i UE. Według szacunków IERiGŻ przeciętne ceny eksportowe uzyskiwane przez polskich producentów spadły w przypadku mrożonych warzyw z 0,56 EUR/kg w sezonie 2013/2014 do 0,52 EUR/kg w sezonie bieżącym i analogicznie z 1,3 EUR/kg do 1,2 EUR/kg w grupie mrożonych owoców.

Spółka dzięki wypracowanej pozycji wśród odbiorców- największych firm na rynku UE, nie ma problemów z uzyskiwaniem zamówień na swoje produkty. Jednak sytuacja makroekonomiczna, na którą wpływu nie ma, spowodowała spadek rentowności z działalności podstawowej. Podjęte działania optymalizacji procesów powinny zaowocować zmniejszeniem kosztów i lepszym wykorzystaniem zasobów produkcyjnych. Analizowane są także alternatywne kanały dystrybucji dywersyfikujące obecny B2B - informuje Eskimos w komunikacie.

Eskimos S.A. jest firmą zamrażającą owoce i warzywa. Zakład produkcyjny znajduje się na Podlasiu w rejonie zwanym „Zielonymi Płucami Polski", tutaj także znajduje się większość plantacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM