Producenci soków obawiają się zbyt burzliwego rozwoju kategorii NFC

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 25 listopada 2015 14:14

Producenci soków obawiają się zbyt burzliwego rozwoju kategorii NFC

Polski rynek soków, nektarów i napojów owocowych jest bardzo ciekawy oraz innowacyjny i - co najważniejsze – znowu rośnie. Rynek obserwuje tę sytuację z nadzieją, ale i z obawami, które związane są z burzliwym rozwojem kategorii soków NFC.

W ostatnich latach rynek soków, nektarów i napojów owocowych notował spadki sprzedaży – nawet dwucyfrowe. Jak podkreśla Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS), obecnie Polska jest jednym z dwóch krajów w UE, gdzie odnotowujemy już drugi rok z rzędu wzrosty soków. W całej Europie jest spadek, w ubiegłym roku było to 3,3 proc. – W ubiegłym roku spożycie soków w Polsce wzrosło o 6 proc. Ten rok powinien przynieść wzrosty na podobnym poziomie. Nie spodziewamy się spektakularnych wzrostów - raczej że będzie to powolny rozwój - dodał prezes KUPS.

- Obecnie mamy do czynienia z rynkiem rosnącym – potwierdza Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex Wadowice, który jest właścicielem marki Tymbark. - Jako lider zwiększamy swoje udziały w rynku SNN, co również miało miejsce w okresie trudniejszym. Oczywiście, jak rynek rośnie to jest to dobre dla wszystkich, bo każdy uczestnik rynku z tego korzysta – dodaje.

Jego zdaniem, kategoria soków, nektarów i napojów owocowych w Polsce jest bardzo ciekawa i innowacyjna. - Przykład rynku niemieckiego, który jest wzorowym dla soków, pokazuje, że jest jeszcze pole dla dalszego rozwoju w Polsce. Do tego mamy rynek rosnący, także jesteśmy zadowoleni z perspektyw jakie są przed nami. Staramy się wpisać w ten trend – najlepiej jak potrafimy – komentuje Krzysztof Pawiński.

Do wzmocnienia innowacyjności rynku SNN przyczyniło się wprowadzenie na rynek napojów w opakowaniach plastikowych (m.in. przez markę Tymbark), co było możliwe dzięki przejściu na aseptyczny rozlew na zimno. Tak nowoczesna technologia pozwala ochronić wartości odżywcze produktu i wydłużyć czas przydatności do spożycia, zamieniając niepraktyczne szklane butelki na wygodne butelki plastikowe.

Wpływ na rozwój rynku miały także działania promocyjne przeprowadzane przez Krajową Unię Producentów Soków oraz przez samych producentów. Jak potwierdza Krzysztof Pawiński, KUPS, również z udziałem Grupy Maspex, wykonała wspaniałą pracę na rzecz budowy świadomości konsumenckiej edukując, że sok z definicji i założenia nie może zawierać dodatku cukru, konserwantów i żadnych sztucznych dodatków.

Jak zaznacza Julian Pawlak, za wzrosty odpowiada także kategoria soków nie z koncentratów, soków świeżych, czyli NFC. - Jest to bardzo burzliwy rozwój w tym momencie. Oceniamy, że około 200 zakładów produkuje te soki. W większości są to soki w opakowaniach kartonowych 3 lub 5 litrów. Spoglądamy na ten rynek i z nadzieją i z pewnymi obawami - mówi prezes KUPS.

Dlaczego z obawami?

- Przy tak burzliwym rozwoju głównym wyznacznikiem wyboru konsumenta i producenta jest cena. Producenci konkurują ceną. Jest to najgorsza z możliwych konkurencji, dlatego, że w konsekwencji doprowadzi do obniżenia jakości. Obawiamy się skandalu na tym rynku związanego z jakością, który odbije się na całej kategorii soków - podsumowuje Julian Pawlak.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI