Producenci soków jabłkowych: W Polsce muszą pojawić się sady przemysłowe

Autor: Polskie Radio 08 stycznia 2017 16:35

Producenci soków jabłkowych: W Polsce muszą pojawić się sady przemysłowe Polska ma 17-procentowy udział w światowym rynku koncentratu jabłkowego. Do jego produkcji wykorzystujemy ok. 60 procent krajowych zbiorów jabłek / fot. shutterstock

Polska ma 17-proc. udział w światowym rynku koncentratu jabłkowego. Do jego produkcji wykorzystujemy ok. 60 procent krajowych zbiorów jabłek - to sytuacja wyjątkowa mówi Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków - informuje Polskie Radio.

Polski koncentrat jabłkowy był chętnie kupowany przez odbiorów zagranicznych ze względu na dobrą cenę i znakomitą jakość.

- Nasza przewaga konkurencyjna wynikała z tego, że to był koncentrat dobrej jakości i o odpowiedniej kwasowości. Tę przewagę powoli tracimy, dlatego że nie ma u nas upraw przemysłowych. Zazwyczaj jest to sort jabłek deserowych, a te są słodkie – mówi na antenie Polskiego Radia, Julian Pawlak.

Żebyśmy mogli utrzymać swoją pozycję na rynkach zagranicznych w Polsce, muszą pojawić się sady przemysłowe, w których produkowane będą jabłka o poszukiwanej przez kontrahentów, wyższej kwasowości. Im szybciej zrozumieją to sadownicy, tym lepiej.

Więcej w Polskim Radiu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM