Producenci czarnej porzeczki apelują o wstrzymanie dostaw owoców do przetwórni

Autor: www.sadyogrody.pl / KSPCP 10 lipca 2015 08:40

Producenci czarnej porzeczki apelują o wstrzymanie dostaw owoców do przetwórni fot. shutterstock.com

Plantatorzy czarnej porzeczki w Polsce skupieni wokół Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki (KSPCP) zawiązali komitet protestacyjny, który - wobec zaistniałej niezwykle dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się producenci tych owoców - zwrócił się z apelem o wstrzymanie zbiorów i zaprzestanie dostaw surowca do przemysłu przetwórczego do czasu podwyższenia cen skupu do wartości zbliżonych do kosztów produkcji tych owoców.

Jak uzasadnia komitet protestacyjny, obecne proponowane przez ten przemysł ceny dla producentów w kolejnym już roku pokrywają koszty poniesione na produkcję tych owoców zaledwie w 20-25 proc. 

- Ciągle wymyślane przez przedstawicieli przetwórstwa powody, według których ceny płacone producentom muszą być tak niskie, są tylko dowodem na traktowanie nas, jak łatwowiernych nieuków, a wręcz współczesnych niewolników - podano w apelu do plantatorów. 

Jak uzasadnia komitet, gdyby powtarzane corocznie przez przemysł argumenty o masowych nasadzeniach i zapasach koncentratu były prawdziwe, to po pierwsze na polskiej ziemi brak byłoby już miejsca na inne uprawy, a po drugie narastające lawinowo ilości zapasu koncentratu uniemożliwiłyby skup i przerób innych gatunków owoców.

- Rozpowszechniane również informacje o spadku spożycia soków i innych przetworów z owoców czarnej porzeczki są o tyle nieprawdziwe, ze brak w nich jest zasadniczego elementu czyli ceny, której wysokość jest dla nas producentów wręcz szokująca. Po sezonie 2011 roku, gdzie za surowiec czyli owoce czarnej porzeczki płacono nam producentom powyżej 4,50 zł za 1kg, wówczas jednolitrowe opakowanie soku na półkach sklepowych kosztowało niewiele ponad 4 zł. Obecnie po sezonie 2014 roku gdzie cena skupowanych owoców spadła poniżej 0,50 zł za 1 kg, to samo opakowanie już nie soku a nektaru kosztuje ponad 5,00zł. Jak można też w sposób poważny podchodzić do wypowiedzi przedstawicieli przemysłu, że właściciele zakładów przetwórczych mają doskonałe rozeznanie o stanie plantacji, o przewidywanych plonach we wszystkich rejonach kraju i za ile mogą kupić owoce w Polsce, co automatycznie rzutuje na ceny oferowane również producentom w pozostałych krajach europejskich. Pytamy więc skąd i od kogo takie informacje właściciele przetwórni posiadają i na ile prawdziwe są przez tych „ktosiów” przekazywane. Przecież nawet przy tak rozwijającym się postępie technicznym, produkowane i używane do różnych celów drony, wyposażone w nowoczesną, szpiegowską aparaturę, nie są w stanie przelecieć do Polski z Niemiec, Austrii, Holandii czy innego kraju, sfilmować plantację, zajrzeć do środka krzewu i pod jego gałęzie, przeliczyć wielkość plonu i przekazać to wszystko do obróbki technicznej w analitycznym ośrodku danego kraju - podano w oficjalnym apelu. 

- Nie widzimy i chyba nie ma innego sposobu, by zmienić mentalność właścicieli przemysłu przetwórczego niż odcięcie ich od surowca - dodają.

Producenci oczekują na odpowiedź z kancelarii Premiera RP na wystosowane do Pani Premier pismo z apelem o interwencję w rozwiązaniu tej trudnej sytuacji . Zwracają się również z apelem do ministra rolnictwa z żądaniem spotkania się z przedstawicielami producentów i wytłumaczenia się ze składanych w ubiegłym roku obietnic. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM