Prezes Zentis: Wahania na rynku walut i surowców to nasze największe bolączki

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy 15 grudnia 2016 11:22

Prezes Zentis: Wahania na rynku walut i surowców to nasze największe bolączki fot. shutterstock

- W 2016 r. mieliśmy do czynienia z dużą niestabilnością związaną z kursami walut, wahaniami cenna rynku surowców. Jesteśmy dużym importerem i eksporterem więc zmieniające się dynamicznie kursy walut mogą doprowadzić do braku rentowności lub nawet strat, nie związanych z działalnością operacyjną - mówi Ireneusz Lichota, prezes Zentis Polska.

Firma Zentis to producent owocowych konfitur i specjałów marcepanowych oraz producent półproduktów owocowych i warzywnych skierowanych do przemysłu mleczarskiego i cukierniczego. To międzynarodowa firma, której produkty wysyłane są na cały świat. Oprócz wielu filii, ma własne zakłady produkcyjne w Polsce, na Węgrzech i w USA.

- Wahania kursów walutowych mają również wpływa na ceny surowców kupowanych na bazie USD lub EUR. Jako przykład podam ceny cukru, które w roku 2016 wahały się w przedziale: 1,50 - 2,80 PLN/kg. Złe decyzje związane z momentem zawarcia kontraktów, mogły spowodować trudności lub nawet wypadnięcie z rynku. Dodatkowo w roku 2016 doszło do różnych zapowiedzi zmian podatkowych, które również pogłębiają niestabilność i powodują dużą niepewność, również wśród przedsiębiorców - dodaje Ireneusz Lichota.

W roku 2017 prezes firmy Zentis nie spodziewa się wyraźnej poprawy w tym zakresie. - Wydaje się, że wahania na rynku walut i surowców pozostaną, wystąpią nowe zjawiska gospodarcze związane np. ze zmianą prezydenta w USA. Wypowiedzenie umów o wolnym handlu może doprowadzić do wzrostu izolacjonizmu wielu państw, a co z tym związane, zmiany strumieni handlu i inwestycji, również w branży spożywczej - dodaje.

W roku 2017 największym wyzwaniem dla firmy Zentis będzie uruchomienie zupełnie nowej produkcji, do której firma otrzymała dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - W przyszłym roku zamierzamy ją komercjalizować i jest to inwestycja o wysokim poziomie innowacyjności i zaangażowaniu technologicznym - zapewnia prezes.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM