Prezes Warwinu: Nie ma zapasów koncentratu truskawkowego. Będzie popyt ze strony przetwórstwa

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 05 czerwca 2017 09:33

Prezes Warwinu: Nie ma zapasów koncentratu truskawkowego. Będzie popyt ze strony przetwórstwa Tomasz Iżewski, prezes firmy Warwin SA/ fot. P.Pawłowski (ŻelaznaStudio)

Tegoroczny sezon truskawkowy nabiera rozpędu. Z każdym tygodniem przybywa owoców na rynku, a ceny nieco spadają. Dużo emocji wzbudza sytuacja w przetwórstwie. Nie ma zapasów przetworów z truskawek, a przewidywane mniejsze zbiory wzbudzają nadzieję na wyższe ceny skupu. O perspektywy na nowy sezon zapytaliśmy Tomasza Iżewskiego, prezesa firmy Warwin SA.

- Trudno jest przewidzieć tegoroczne ceny, ponieważ w naszej ocenie rynkiem cen owoców będą rządzić emocje, związane z przymrozkami kwietniowymi i majowymi - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Tomasz Iżewski. 

W jego ocenie truskawka relatywnie mało w stosunku do innych owoców ucierpiała przez przymrozki w tym roku. - Szacujemy zbiór zaledwie 15-20 proc. mniejszy od normalnego, co w porównaniu do innych owoców takich jak gruszki czy wiśnie, nie wygląda tak dramatycznie - przyznaje. 

- Jeśli zaś chodzi o zapasy, to wszyscy producenci zagęszczonych soków twierdzą jednogłośnie, że nie ma zapasów koncentratu truskawkowego. Popyt na truskawkę przemysłową w związku z tym z pewnością będzie - tłumaczy prezes firmy Warwin SA. 

Tradycyjnie już przemysł rusza ze skupem truskawki w drugiej kolejności, gdy nasyci się nieco rynek detaliczny oraz gdy podaż owoców robi się większa. - Przerób truskawki na koncentrat to raptem 3 tygodnie i rynek potrafi być bardzo spekulacyjny, ze względu na ten krótki okres - podsumował Tomasz Iżewski. 

Przeczytaj również: Prezes KUPS: Zbiory owoców będą prawdopodobnie mniejsze. Trzeba trzymać emocje na wodzy

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM