Prezes Warwinu: Duże zapasy koncentratu truskawkowego ustabilizują ceny surowca

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 13 czerwca 2016 09:15

Prezes Warwinu: Duże zapasy koncentratu truskawkowego ustabilizują ceny surowca Tomasz Iżewski, prezes firmy Warwin SA/ fot. P.Pawłowski (ŻelaznaStudio)

- W magazynach pozostały jeszcze duże rezerwy zagęszczonego soku truskawkowego, co niestety będzie rzutowało na ceny surowca. Poziom cenowy powinien być jednak bardziej stabilny niż w poprzednim roku – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Tomasz Iżewski, prezes firmy Warwin SA.

- W 2015 roku mówiono, że truskawka wydała niższy plon i w związku z tym spodziewano się mniejszych ilości surowca do przetwórstwa. Ceny truskawek w skupach wzrosły do poziomu 2,30 zł/kg. Wyprodukowano znaczne ilości zagęszczonego soku truskawkowego, lecz odbiorcy nie zaakceptowali wysokich cen koncentratu – mówi Tomasz Iżewski.

- Duże zakłady produkcyjne widząc, że mylnie oceniono rynek odnośnie dostępności surowca i poziomu cen postanowiły wcześniej zakończyć skup truskawek. Pod koniec sezonu ceny zaczęły spadać do 1,00 zł/kg. Wówczas okazało się, że nie wszystkie truskawki zostały zebrane z plantacji. Obecny sezon powinien być jednak bardziej stabilny niż ubiegły – komentuje prezes Warwinu.

Szczyt skup truskawki rozpoczyna się przeważnie około 1-2 tygodnia czerwca. – Pierwsze zbiory kierowane są na rynek owoców deserowych . Następnie włącza się zamrażalnictwo, które skupuje najładniejszą truskawkę po trochę niższych cenach. Przetwórcy produkujący soki rozpoczynają skup na samym końcu w momencie dużej podaży surowca przy jednoczesnym spadku cen – zaznacza Tomasz Iżewski.

Prezes Warwinu podkreśla, że dla przetwórstwa najlepsze są gruntowe truskawki z szypułką, bowiem zawierają większe ilości fruktozy niż owoce z pierwszych zbiorów. - Zakłady przetwórcze włączają się do skupu w późniejszej kolejności, aby właśnie pozyskać te odmiany truskawki przemysłowej, które cechują się wyższym ekstraktem – dodaje ekspert.

Firma Warwin SA obecnie jest znaczącym producentem zagęszczonego soku jabłkowego w Polsce. Oprócz skupu jabłek pozyskuje również surowce do produkcji win owocowych - gruszki, wiśnie oraz owoce miękkie, tj. truskawka, czarna porzeczka i aronia.

- Owoce aronii ze względu na cierpki smak praktycznie kierowane są jedynie do przetwórstwa, czyli produkcji zagęszczonego soku aroniowego, a w drugiej kolejności do zamrażalnictwa. W zeszłym roku aronia została bardzo mocno dotknięta przez suszę. Większość krajowych plantacji nie jest nawadniana. Rekordowo wysokie temperatury oraz brak opadów doprowadziły do zasychania owoców na krzewach, co znacznie utrudniało ich zbiór – przypomina Tomasz Iżewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM