Prezes Warwin SA: Możliwy spadek cen jabłek przemysłowych przed nowym sezonem

Autor: PM, sadyogrody.pl 28 stycznia 2015 10:31

Prezes Warwin SA: Możliwy spadek cen jabłek przemysłowych przed nowym sezonem Tomasz Iżewski, Warwin SA; fot. PTWP

Choć ceny zagęszczonego soku jabłkowego, i tym samym jabłek przemysłowych, wzrosły w ostatnim czasie, to sytuacja związana z embargiem i brakiem zbytu na polskie owoce działa na niekorzyść tej gałęzi przetwórstwa. Nie należy liczyć na poprawę sytuacji przed nowym sezonem.

- Ceny zagęszczonego soku jabłkowego znajdują się obecnie na wyższym poziomie niż miało to miejsce na jesieni i wynoszą ok. 800-900 euro/t koncentratu – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Tomasz Iżewski, prezes przetwórni Warwin SA z Warki.

Ceny zagęszczonego soku jabłkowego spadały od początku 2014 roku. W krytycznym momencie osiągnęły wartość 600 euro/t. Zdaniem ekspertów, miało to wpływ na bardzo niskie ceny jabłek przemysłowych w trakcie jesiennej kampanii. Ceny za kg owoców osiągały wtedy wartość nawet 10-13 gr/kg. Teraz jest to ok. 20 gr/kg.

- Przyczyną wzrostu cen zagęszczonego soku jabłkowego jest duże zakontraktowanie koncentratu przez zakłady przetwórcze. Zagęszczonego soku jabłkowego, który jest aktualnie oferowany, jest znacznie mniej niż na jesieni ub.r. Z drugiej strony niektórzy klienci - odbiorcy koncentratu - nie zakontraktowali jesienią całości swojego zapotrzebowania licząc na utrzymanie się niskich cen lub nawet na ich spadek. Zmniejszona podaż, przy występującym nadal popycie, spowodowała wzrost cen w ostatnich tygodniach - mówi Tomasz Iżewski.

Jego zdaniem, na sytuację ma aktualnie również wpływ zmniejszona podaż jabłka do przetwórstwa i utrzymująca się w konsekwencji jego cena, pomimo występujących olbrzymich zapasów (według WAPA było to ponad 1,4 mln ton w grudniu). Mniejszy niż w latach ubiegłych eksport spowodowany embargiem, powoduje mniejszą ilości jabłek z odsortu, które trafiają do przetwórstwa.

- Według naszych szacunków, nowe rynki zbytu oraz konsumpcja krajowa nie będą w stanie zagospodarować całej nadwyżki jabłek, która prawdopodobnie wystąpi w tym roku. Szacunki mówią o ilościach 300-600 tys. ton jabłek, które będą musiały być zagospodarowane przez przemysł w pierwszym półroczu 2015 r. Te dodatkowe ilości trafią do przemysłu w przeważającej części prawdopodobnie w drugim kwartale br. Może to działać hamująco na dalszy wzrost cen zagęszczonego soku jabłkowego, jak i może się to przełożyć na spadek cen jabłek przemysłowych przed nowym sezonem – dodaje Tomasz Iżewski.

Zakład Warwinu zlokalizowany w Warce (ok. 50 km na południe od Warszawy) zatrudnia na stałe ok. 100 osób. Produkuje - oprócz zagęszczonych soków owocowych - także wina owoce i cydry.

Czytaj także: Analiza sadyogrody.pl: 18-23 gr za kg jabłek przemysłowych w skupach

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM