Prezes Polkonu: Optymalna cena za jabłka przemysłowe to 0,32-0,34 zł/kg

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 czerwca 2015 12:47

Prezes Polkonu: Optymalna cena za jabłka przemysłowe to  0,32-0,34 zł/kg Piotr Trojanowicz, prezes zarządu Polkon Sp. z o.o.

- Średnie ceny jabłek przemysłowych w sezonie 2014/2015 w zakładach kształtowały się na poziomie 0,23-0,24 zł/kg. To były ceny atrakcyjne dla przetwórców. Jednak sadownicy nie byli zadowoleni. Ceny zagęszczonego soku jabłkowego również była niska, co windowało jego sprzedaż i otworzyło przed nami rynek amerykański - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Piotr Trojanowicz, prezes zarządu Polkon, firmy która zajmuje się przetwórstwem owoców i warzyw.

W bieżącym sezonie do Stanów Zjednoczonych wyeksportowano około 100 tys. ton zagęszczonego soku jabłkowego z Europy, a z samej Polski blisko 60 tys. ton. - To jest taka ilość, która na rynku dużo znaczy - dodaje Trojanowicz.

Jednak - jak zaznaczył prezes Polkonu - niskie ceny skupu jabłek przemysłowych spowodowały, że nie zebraliśmy wszystkich jabłek. - Myślę, że tak być nie powinno i jest to duży problem. Dlatego uważam, że ceny w przyszłym sezonie powinny być wyższe w porównaniu do mijającego. Optymalna cena za jabłko przemysłowe powinna kształtować się na poziomie 0,32-0,34 zł/kg - mówi ekspert.

Polkon zajmuje się również przetwórstwem, i tym samym skupem, owoców miękkich.

- Polski przemysł przetwórczy musi konkurować swoimi wyrobami z całą resztą świata. W Europie największym producentem truskawki jest Hiszpania, która w tym roku postawiła poprzeczkę cenową bardzo wysoko. Przy tak dużej produkcji, ceny hiszpańskich truskawek były niskie. To wbrew pozorom trochę nam pomoże bo Hiszpanie nie zebrali truskawki przemysłowej tyle ile mogliby zebrać. W związku z powyższym nie przypuszczam, żeby w Polsce ceny truskawki były atrakcyjne dla plantatorów ale myślę, że będą trochę wyższe jak w roku ubiegłym. Uważam, że będą kształtować się na poziomie około 1,50 zł/kg - loco zakład za truskawkę z przeznaczeniem na koncentrat - dodaje Piotr Trojanowicz.

W przypadku porzeczki czarnej sytuacja wygląda trochę inaczej. - Na rynku nie ma już mrożonek i ten fakt spowoduje większe zainteresowanie czarną porzeczką z przeznaczeniem na mrożenie. Dlatego myślę, że spowoduje to wyższą cenę porzeczki w stosunku do ceny ubiegłorocznej. Na rynku koncentratów z czarnej porzeczki obserwujemy stabilizację. Można jeszcze kupić kilkaset ton tego produktu na rynku. Uważam, że ceny z pewnością nie będą tak niskie jak w zeszłym roku, kiedy średnia cena była na poziomie 0,60 zł/kg. W tym roku na zakładach obstawiałbym cenę około 1,00 zł/kg - reasumuje prezes Polkon.

Firma Polkon pod koniec grudnia 2013 r. zainwestowała w zakład przetwórczy owoców i warzyw. W połowie sierpnia 2014 r., pierwszy koncentrat był już produkowany.
- Zakład zajmuje się produkcją soków zagęszczonych i przetwarza wszystkie owoce dostępne w kraju, od truskawek po jabłka. W ciągu doby zakład przerabia około 1000 ton jabłek, podstawowego surowca - mówi prezes zarządu Polkon Sp. z o.o.

Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Polkon Sp. z o.o. działa w Jasienicy, w gminie Łoniów (pow. sandomierski).

Proces budowy zakładu był przeprowadzony w imponującym tempie. Zakład wybudowano w ciągu 8 miesięcy zaczynając od gołej ziemi. Pod powierzchnię przeznaczono około 2,5 ha . Główna hala produkcyjna na której znajdują się urządzenia technologiczne i magazyn koncentratów ma ponad 3000 m2. Zakład posiada własne ujęcia wody, własną nowoczesną biologiczno- mechaniczną oczyszczalnię ścieków, całą infrastrukturę techniczną: gazową kotłownię, stacje uzdatniania wody, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, stacje trafo, itp. Zaletą zakładu jest wysoki poziom automatyzacji procesu produkcyjnego. Efektem tego są relatywnie niskie koszty osobowe, na jednej zmianie produkcyjnej w zakładzie przerabiającym 1 000 ton jabłek na dobę pracuje jedynie 7 wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM