Prezes KUPS: Utrzymanie nowych rynków zbytu zależy od cen koncentratu jabłkowego (video)

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 listopada 2015 10:15

Prezes KUPS: Utrzymanie nowych rynków zbytu zależy od cen koncentratu jabłkowego (video) Julian Pawlak, prezes KUPS/ fot. żelazna studio

- W tym roku na przetwórstwo trafi mniej jabłka niż w ubiegłym sezonie. Otworzyły się nowe kierunki eksportu dla jabłka deserowego. Sadownicy przede wszystkim starają się sprzedać świeże jabłka, bowiem jest to dla nich korzystniejsze cenowo – powiedział serwisowi www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

- Oczywiście obecny rok nie jest tak dobry, jak ubiegły sezon. Ostatecznych danych jeszcze nie mamy, ponieważ wiemy, że dużo jabłka powędrowało do przechowalni, a część jest jeszcze przerabiana – dodał prezes KUPS.

Jakie są perspektywy eksportu zagęszczonego soku jabłkowego z Polski?

- Perspektywy są na razie dobre, w miarę stabilne. Ubiegły rok był bardzo ciekawym rokiem dla soku zagęszczonego, ponieważ ze względu na embargo rosyjskie otworzyły się rynki, które były do tej pory dla nas niedostępne. Przyczyną były zarówno niskie ceny surowca, jak i ceny oferowanego koncentratu oczywiście o dobrej jakości. Weszliśmy na takie rynki jak Rosja, na którym w ogóle nie istnieliśmy z koncentratami. To jest paradoksem, że embargo spowodowało wejście akurat na ten rynek. Weszliśmy również na rynek amerykański i kanadyjski.

Zdaniem Juliana Pawlaka trudno powiedzieć, czy te rynki zostaną utrzymane. – Z pewnością zależy to od cen. Koncentrat jest półproduktem, nie ma marki. Generalnie decydują tu dwa czynniki - cena i jakość. Jakość koncentratów polskich jest bardzo dobra. Natomiast co do ceny - uzależniona jest od ceny owoców, które w tym roku są ponad dwukrotnie wyższe niż w roku ubiegłym – zaznaczył prezes KUPS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM