Prezes KUPS: Umowy kontraktacyjne to priorytet

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 23 października 2015 10:11

Prezes KUPS: Umowy kontraktacyjne to priorytet Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS)/ fot. sadyogrody.pl

Umowy kontraktacyjne są priorytetowym celem Krajowej Unii Producentów Soków. – Współpraca w zakresie zaplecza surowcowego jest priorytetem, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że musimy do tego podejść kompleksowo i systematycznie – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).

W ramach KUPS funkcjonuje sekcja koncentratowa, która mocno włącza się w kreowanie polityki zaopatrzenia przetwórstwa w surowce. - Nasi przedstawiciele uczestniczą w różnych inicjatywach i próbach uporządkowania stosunków pomiędzy rolnikami/sadownikami i przetwórcami. Wszyscy rozumiemy, że bez konsolidacji dostaw po stronie producentów owoców i przetwórców w perspektywie kilku lat może nam grozić utrata konkurencyjności – dodaje.

Jednak współpraca w ramach umów kontraktacyjnych nie jest łatwa. - Sadownicy traktują przetwórców jako tych od  "oczyszczania" rynku . Jednak to my zagospodarowujemy nadwyżki produkcji owoców deserowych, a do nikogo nie może dotrzeć, że przetwórstwo w Polsce tylko na zagęszczony sok zużywa minimum 50 proc. wyprodukowanych jabłek. W ubiegłym sezonie wolumen ten sięgnął nawet 60 proc. – podkreśla Julian Pawlak.

Według niego, rola przetwórstwa jest ogromna, bo gdyby – z jakiś przyczyn – przestało funkcjonować, nie można by sobie wyobrazić istnienia i rozwoju sadownictwa. - Były podejmowanie próby zawieranie umów kontraktacyjnych przez producentów zagęszczonych soków, ale bardzo kiepsko to funkcjonowało. Weryfikacja zawsze następuje w momencie, kiedy jest ustalona cena minimalna, a ceny jabłek na wolnym rynku rosną. Zwykle dostawca sprzedaje na wolnym rynku nie wywiązując się z umów – komentuje prezes KUPS.

- W takim układzie handlowym ważne jest wzajemne poszanowanie i zapisy w umowach, które będą rygorystycznie przestrzegane. Jednak, mimo to zmierzamy do działań, które ustabilizowałyby rynek. Mamy nadzieję, że pomoże nam w tym  zmiana w ustawie o Agencji Rynku Rolnego, która wprowadzi obligatoryjność zawierania umów w sektorze owoców i warzyw – mówi Pawlak.

Według prezesa Krajowej Unii Producentów Soków w najbliższych latach takie umowy będą zawierane. - Oczywiście będzie to osiągane małymi krokami. Nie można liczyć na to, że nagle 80 czy 90 proc. dostaw będzie objętych umowami. Trzeba zacząć od kilku procent, a w momencie kiedy dojdziemy do 20 proc. to będziemy mogli powiedzieć jak to funkcjonuje – komentuje Julian Pawlak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM