Prezes KUPS: Trudna sytuacja na rynku zagęszczonego soku jabłkowego, ceny wysokie (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 14 listopada 2017 11:09

Prezes KUPS: Trudna sytuacja na rynku zagęszczonego soku jabłkowego, ceny wysokie (wideo) Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków/ fot. PTWP

- Nasz główny konkurent (Chiny), zgromadził dosyć spore zapasy zagęszczonego soku jabłkowego z poprzednich lat, które teraz wysprzedaje po znacząco wyższych cenach. W związku z tym ceny naszego ZSJ również są wyższe i myślę, że takie się utrzymają – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS)

Julian Pawlak tłumaczy, że bieżącym sezonie pozyskanie surowca było znacznie trudniejsze niż w poprzednich latach, z uwagi na niższe zbiory jabłek – nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

- Soki NFC z roku na rok w Polsce notują bardzo dynamiczny wzrost. Rośnie ich spożycie również w ościennych krajach, rośnie na Zachodzie. Duże ilości soku NFC trafia do odbiorców za granicą, m.in. do Niemiec – zaznacza prezes KUPS.

W tej chwili kategoria soków NFC stanowi już ¼ soków spożywanych w Polsce.

Czy wysokie ceny jabłek utrzymają się do końca sezonu? – Raczej tak, sezon zbiorów już się zakończył, teraz pozostaną jabłka z odsortu z chłodni. Więc te ceny raczej się utrzymają, nie sądzimy, aby wzrosły – mówi Julian Pawlak.

I dodaje, że każdy zakład prowadzi swoją politykę, ma swoich odbiorców, kontrakty, więc wiosną może być tak, że przetwórcy rzeczywiście będą walczyć o surowiec, ale będzie to umiarkowana walka.

Materiał powstał podczas X Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2o17 w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM