Prezes KUPS: Popyt na jabłka i soki nie rośnie tak bardzo, jakby się mogło wydawać (video)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 03 listopada 2016 08:22

Prezes KUPS: Popyt na jabłka i soki nie rośnie tak bardzo, jakby się mogło wydawać (video) Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS)./ fot Żelazna Studio

- Sadownicy narzekają, że ceny jabłek drastycznie spadły i rzeczywiście maja powody do narzekań. W Polsce zużywamy tak naprawdę 25 proc. jabłek na konsumpcję, soki i inne produkty, natomiast 75 proc. jabłek też w różnej postaci musimy wyeksportować. O tym wiemy nie tylko my, ale również kupcy, którzy obserwują nasze możliwości, wielkość zbiorów i ustawiają odpowiednio do tego poziom cen – mówi w rozmowie z redakcją Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).

- Jabłko deserowe praktycznie skupowane jest po zeszłorocznych cenach jabłka przemysłowego. Sadownicy mają powody do narzekań, lecz jesteśmy pierwszym producentem jabłek w Europie i większość zbiorów musimy zagospodarować - mówi Julian Pawlak.

Prezes KUPS zaznacza, że obecna sytuacja to również pokłosie podaży światowej jabłek i popytu na te jabłka czy soki jabłkowe, który na świecie tak bardzo nie rośnie, jakby się mogło wydawać.

Materiał powstał podczas IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2o16 w Warszawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM