Prezes KUPS: Niższa rentowność zakładów produkujących zagęszczone soki

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 13 grudnia 2015 11:37

Prezes KUPS: Niższa rentowność zakładów produkujących zagęszczone soki Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS)/ fot. sadyogrody.pl

- Marże przetwórców jabłek w sezonie 2015/2016 mogą zmniejszyć się ze względu na wzrost cen surowca w porównaniu z ubiegłym sezonem. Jeżeli wzrosną ceny zagęszczonego soku to nasza konkurencyjność na rynkach zagranicznych stoi pod znakiem zapytania – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).

Dodaje, że dynamicznie weszliśmy na nowe rynki w ubiegłym sezonie, takie jak: Stany Zjednoczone, Kanada czy Rosja. - W poprzednich latach eksport zagęszczonego soku z Polski na te rynki praktycznie nie funkcjonował. Do Stanów Zjednoczonych w 2014/2015 wysłaliśmy ponad 30 tys. ton, do Rosji około 20 tys. ton i do Kanady 8,5 tys. ton – mówi.

Przyczyną tak dynamicznego rozwoju eksportu była konkurencyjność cenowa. - Chiny pozostały przy wyższych cenach, a w momencie kiedy ceny naszego koncentratu spadły poniżej cen chińskiego to rynki zainteresowały się koncentratem z Polski, który jakościowo jest bardzo dobry. Z tego co słyszymy, w Chinach ostatni zbiór był wyższy o 7,5 proc. w relacji do roku poprzedniego. Jeżeli więcej jabłek trafi tam do przetwórstwa to przetwórcy mogą obniżyć ceny koncentratu – przyznaje Julian Pawlak.

W zeszłym sezonie, ze względu na niskie ceny skupu surowca, rentowność przetwórni nieco się poprawiła. – Rentowność była nieco lepsza niż w poprzednich latach, jednak patrząc ogólnie jest dosyć niska. Na rynku produkcji koncentratu jest duże rozdrobnienie, istnieje około  47 zakładów produkcyjnych. Takie rozdrobnienie powoduje brak stabilizacji cenowej, co wynika z konkurencji, która zwykle odbywa się poprzez obniżanie cen rynkowych – przyznaje.

Według prezesa KUPS, firmy są w różnej kondycji finansowej w związku z tym niektóre muszą szybciej pozbyć się zapasów po niższych cenach i w ten sposób ustawiają rynek. - Są również firmy, które muszą pewną ilość koncentratu wyprodukować i zawyżają cenę surowca. Jeżeli te stanowiska zejdą się to niektórym firmom może grozić utrata rentowności, a taka sytuacja w długim okresie  skutkuje obniżeniem nakładów na inwestycje w poprawę jakości produkowanych towarów. Sądzę, że w tym sezonie nie będzie zdecydowanej poprawy rentowności, a wręcz pogorszenie w stosunku do zeszłego sezonu – przewiduje Pawlak.

- Ceny skupu jabłek są dwa razy wyższe niż przed rokiem, a nawet jeśli trochę spadną to i tak utrzymują wyższe poziomy niż te z zeszłego roku. Surowiec jest droższy, a ceny koncentratu nie mogą urosnąć dwukrotnie – komentuje prezes KUPS. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM