Prezes KUPS na VIII FRSiH: Popyt na zagęszczony sok jabłkowy zależy od cen

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 listopada 2015 13:54

Prezes KUPS na VIII FRSiH: Popyt na zagęszczony sok jabłkowy zależy od cen Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków

- Przetwórcy jabłek w Polsce mogą mieć trudności z utrzymaniem zdobytych w ubiegłym sezonie nowych rynków, z uwagi na wyższą cenę zagęszczonego soku jabłkowego w obecnym sezonie. - Ceny skupu jabłek są ponad dwa razy wyższe, niż w roku ubiegłym, także cena soku również będzie dwa razy wyższa - powiedział Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków, na VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu, podczas debaty „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartość produktu”.

- W ubiegłym roku sadownicy w wyniku nałożonego embarga nagle utracili duży rynek zbytu. Przetwórcy tego rynku akurat nie utracili, ale też w pewnym sensie obawialiśmy się reakcji eksporterów zagęszczonych soków z innych krajów i czy znajdzie się miejsce dla naszych soków. To była chwilowa destabilizacja – mówił Julian Pawlak.

- Wtórną korzyścią niskich z cen surowca w ubiegłym sezonie było to, że paradoksalnie weszliśmy na nowe rynki, w tym właśnie na rosyjski, gdzie dotychczas nasz zagęszczony sok jabłkowy nie istniał. W zeszłym roku do Rosji sprzedaliśmy około 20 tys. ton soków. Oprócz tego wysłaliśmy do Kanady 10 tys. ton, a do Stanów Zjednoczonych - 30 tys. ton. To są poważne ilości, które ulokowaliśmy, dzięki głównie niskim cenom – zaznaczył prezes KUPS.

Zdaniem Juliana Pawlaka możemy mieć trudności z utrzymaniem tych rynków, z uwagi na wyższą cenę zagęszczonego soku jabłkowego w obecnym sezonie. - Ceny skupu jabłek są ponad dwa razy wyższe, niż w roku ubiegłym, także cena soku również będzie dwa razy wyższa – dodał.

- Obecnie produkujemy bardzo duże ilości - 200-320 tys. ton zagęszczonego soku jabłkowego w skali roku i większość musimy eksportować. Sytuacji nie pomaga konkurencja zewnętrzna. W Polsce działa 47 zakładów, które konkurują między sobą, w tym również ceną na rynkach sprzedażowych. Nasz sok jest wyższej kwasowości, więc zagraniczni kupcy uzupełniają naszym zagęszczonym sokiem te słodsze. To jest nasza przewaga – nadmienił szef KUPS.

Dodał, że popyt na zagęszczony sok jabłkowy jest adekwatny do ceny. Jeżeli cena soku jest odpowiednio niska, to producenci zastępują inne składniki sokiem jabłkowym, lecz w przypadku wysokich cen to szykują innych, przede wszystkim tańszych zamienników.

Podczas VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu, Julian Pawlak, prezes KUPS odniósł się również do sytuacji na rynku surowców kierowanych do przetwórstwa.

- W obecnym sezonie ilość jabłek do przetwórstwa jest mniejsza, niż w ubiegłym roku. W szerszej perspektywie ubiegłych lat obserwujemy stały dopływ surowca mniej więcej na poziomie 50 proc. W ubiegłym roku było to 60 proc., lecz jak wiadomo były słabe możliwości sprzedaży jabłek za granicą – powiedział prezes KUPS.

- Na rynku owoców miękkich mamy kolejny rok niezłych zbiorów, jak również problemów z zagospodarowaniem niektórych rodzajów surowca. Istnieje głęboka nierównowaga popytowo-podażowa w przypadku czarnej porzeczki. Około 80 proc. owoców miękkich kierowane jest do przetwórstwa, a jest problem popytu na te produkty na rynkach zagranicznych – mówił Julian Pawlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM