Prezes KUPS na FRSiH 2016: Odbudowaliśmy pozycję w kategorii soków, nektarów i napojów

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 18 października 2016 13:04

Prezes KUPS na FRSiH 2016: Odbudowaliśmy pozycję w kategorii soków, nektarów i napojów Julian Pawlak, prezes KUPS,/ fot. PTWP

- Od 2012 roku widoczne są wyraźne wzrosty w kategorii spożycia soków i nektarów. Jesteśmy stawiani za przykład tego trendu wzrostowego, do którego dążą również inne kraje, ale nie wszystkim się to udaje – mówił Julian Pawlak, prezes KUPS, podczas debaty „Przyszłość branży napojowej – między tradycją a innowają”, w ramach IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2016.

Rynek soków nektarów i napojów rozwija się od kilku lat. W 2009 nastąpiły potężne spadki spożycia w tej kategorii – jak zaznaczył prezes KUPS – nie tylko u nas, ale w całej Europie. - Niektóre kraje odnotował spadek spożycia w kategorii o około 30 proc. Do Polski ten trend niestety również przyszedł i spożycie spadło o 18 proc. – dodał.

- Od czterech lat widoczne są wyraźne wzrosty w kategorii spożycia soków i nektarów. Jesteśmy stawiani wręcz za przykład tego trendu wzrostowego, do którego dążą również inne kraje, ale nie wszystkim się to udaje. W 2015 roku wzrost kategorii soków i nektarów sięgnął w Polsce 8,6 proc. - mówił Julian Pawlak.

Prezes KUPS zaznaczył, że ogromne wzrosty odnotowała kategoria soków 100 proc. (świeżo wyciskanych) - Idziemy w kierunku trendów prozdrowotnych. Najnowocześniejsze technologie rozlewu produktu do butelek aseptycznych również pobudziły wzrost konsumpcji. Ponadto obecnie z okrągłych butelek przechodzi się na butelki kwadratowe, które jeszcze bardziej są poręczniejsze w dystrybucji –  dodał.

- W branży sokowniczej jest parę elementów współpracy, które bardzo dobrze zadziałały i które w dalszym ciągu oddziałują na rzecz rozwoju całej kategorii. Jednym z takich elementów jest współpraca w ramach dobrowolnego systemu kontroli. Wszystkie monitoringi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych pokazują, że branża sokowniczą jest najbardziej uporządkowana - zaznaczył prezes KUPS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM