Prezes KUPS: Może zabraknąć jabłek do przetwórstwa

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 czerwca 2015 10:04

Prezes KUPS: Może zabraknąć jabłek do przetwórstwa Julian Pawlak, prezes zarządu KUPS; fot. sadyogrody.pl

- Przez ostatnie lata polskie firmy dosyć sporo zainwestowały w poprawę jakości i technologii produkcji koncentratów owocowych. Przy okazji wzrosły zdolności produkcyjne - i jest to bardzo dobra wiadomość. Zdolności te wzrosły tak mocno, że aby zadowolić wszystkich producentów koncentratu, pod kątem dostawy surowca, ilość jabłek musiałaby się podwoić - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

Istnieje również druga strona medalu. Należy się zastanowić czy w sytuacji, kiedy ta ilość jabłek uległaby podwojeniu, czy byłaby realna możliwość sprzedaży koncentratu. - Zapewne nie. Generalnie będzie występował niedosyt, jeśli chodzi o skup jabłek na koncentrat. Jabłek do przemysłu wprawdzie przybywa, jednak gdybyśmy zapytali każdego sadownika, jakie produkuje jabłka, to powie, że deserowe – przyznaje prezes KUPS.

W Polsce w ostatnim sezonie 2014/2015, około 60 proc. jabłek trafiło do przemysłu przetwórczego. - Jest to sytuacja niespotykana nigdzie w świecie. Nawet jeśli ten poziom był niższy, około 50 proc. to i tak jest to bardzo dużo. W innych krajach podaż ta jest to na poziomie 10-25 proc. – mówi Julian Pawlak.

Według niego miniony sezon skupu jabłek był umiarkowanie pozytywny. - Pierwsza część sezonu była kiepska, chodzi tu o miesiące jesienne 2014 roku, kiedy cena dla sadownika była na poziomie nieakceptowalnym, a cena za koncentrat również była niska – komentuje.

Od stycznia 2015 roku zauważyć można było dosyć mocne odbicie. - W tym momencie, ta cena jest nawet na przyzwoitym poziomie 900-950 euro/t zagęszczonego soku jabłkowego. Ceny za jabłka przemysłowe również wzrosły – przyznaje Julian Pawlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM