Prezes KUPS: Mogą być problemy ze sprzedażą koncentratu po oczekiwanych cenach

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 15 lutego 2016 09:23

Prezes KUPS: Mogą być problemy ze sprzedażą koncentratu po oczekiwanych cenach Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków/ fot. PTWP

Tegoroczna sytuacja przetwórców zapowiada się nieco mniej optymistycznie niż w zeszłym sezonie. Ceny jabłek przemysłowych były dwa razy wyższe niż w zeszłym roku, co miało przełożenie na ceny koncentratu, który również dwukrotnie podrożał. Ponadto rynki, które udało się zdobyć w ubiegłym sezonie, już w tym nie są zainteresowane zakupami polskiego zagęszczonego soku jabłkowego. Dodatkowo chińska konkurencja depcze nam po piętach.

W zeszłym roku sadownicy w wyniku rosyjskiego embarga utracili duży rynek zbytu. Większość producentów w obawie o brak rynków zbytu zdecydowała się na sprzedaż jabłek do przetwórstwa. Owoce były tanie, a dzięki temu udało się zdobyć zupełnie nowe kanały dystrybucji koncentratu jabłkowego.

- Docierają do mnie różne informacje odnośnie cen polskiego koncentratu w tym sezonie. Oscylują między 1,05-1,20 euro/kg. Chiński zagęszczony sok jabłkowy w tym roku staniał, co w konsekwencji powoduje dla nas utratę tych rynków, które w zeszłym roku udało nam się zdobyć. Mowa tu o rynku rosyjskim, amerykańskim, kanadyjskim – mówi Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

W zeszłym sezonie do Rosji zostało wyeksportowane około 20 tys. ton soków. Oprócz tego wysłane zostało do Kanady 10 tys. ton, a do Stanów Zjednoczonych - 30 tys. ton

Ceny jabłek przemysłowych w porównaniu do roku ubiegłego były zdecydowanie wyższe. - Przez to mogą pojawić się problemy ze sprzedażą polskiego zagęszczonego soku jabłkowego po oczekiwanych przez przetwórców cenach. Jednak przypuszczam, że ostatecznie koncentrat wyprodukowany w tym sezonie zostanie sprzedany do nowego sezonu – komentuje Pawlak.

Paradoksalnie osłabiające się euro w stosunku do dolara amerykańskiego poprawia konkurencyjność cenową zagęszczonego soku jabłkowego z Europy. Mimo to, popyt na koncentrat z UE na rynku amerykańskim jest niski przez większą podaż chińskiego koncentratu i wyższe ceny soku na rynku unijnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM