Prezes Hortex: Embargo Rosji i akwizycja obciążyły wynik netto

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy 13 października 2016 12:01

Prezes Hortex: Embargo Rosji i akwizycja obciążyły wynik netto Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu; fot. Żelazna studio

- Miniony rok obrotowy był dla nas z jednej strony satysfakcjonujący, bo udało się nam jakościowo zmienić skalę naszego działania, co było konsekwencją transakcji nabycia spółek dystrybucyjnych. Skonsolidowane obroty naszej spółki w ubiegłym roku obrotowym do 31 maja 2016 r. wyniosły ponad 940 mln zł. Rok wcześniej wyniosły 766 mln zł. Z drugiej strony był to jednak trudny czas, który zakończyliśmy z niewielką startą - mówi serwisowi Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex.O ile sama działalność związana z produkcją mrożonek w Polsce i sprzedażą soków przyniosły Horteksowi zysk w minionym roku obrotowym, o tyle na ostateczne wyniki spółki wpływ miały dwa elementy: straty, które wygenerowała część dystrybucyjna Ren oraz spadek sprzedaży w Rosji.

- To był pierwszy rok naszej działalności z przejętymi firmami z Renem na czele. Przeprowadziliśmy bardzo głęboką restrukturyzację tej firmy, co wiązało się z kosztami. Musieliśmy również zrobić spore odpisy na różnego rodzaju rezerwy. Nie ukrywam też, że zamieszanie wokół spółki w kwietniu - kiedy byli właściciele podjęli próbę odstąpienia od transakcji sprzedaży Renu – nie pomogło nam. Długofalowo nie miało to wpływu na działalność firmy, ale w tamtym okresie, na początku sezonu lodowego, owszem. Spółka wygenerowała sporą stratę – mówi Tomasz Kurpisz.

Prezes przyznaje, że skala problemów, z jakimi borykał się Ren: niedofinansowanie, brak systemów zarządczych i słabnąca pozycja rynkowa – była trochę większa niż się spodziewał.

- Ten rok powinien być pierwszym, w którym spółka wygeneruje pozytywne wyniki. Cały czas pracujemy nad tym, żeby zwiększyć skale tego biznesu i jego rentowność. Wydaje mi się, że w ciągu kilkunastu miesięcy spółka powinna zacząć funkcjonować normalnie i generować pozytywne wyniki finansowe - dodaje.

Na ujemny wynik finansowy Grupy Hortex wpływ miał również rynek rosyjski, gdzie w dalszym ciągu spółka ponosi konsekwencje embarga, wprowadzonego w 2014 r.

- Udało nam się częściowo odbudować tam sprzedaż, zmieniliśmy model funkcjonowania i teraz działamy tam przede wszystkim w oparciu o produkcję zleconą w Rosji w oparciu o importowany surowiec. Wróciliśmy do wielu sieci, wielkość sprzedaży jest obecnie na wysokości połowy tego, co realizowaliśmy przed rosyjskim embargo. Problemem jest osiągnięcie rozsądnych wyników finansowych – dodaje prezes Grupy Hortex.

I przyznaje, że gorsze wyniki wiążą się również ze spadkiem siły nabywczej społeczeństwa w Rosji. – Trwa tam kryzys, rubel podupadł. Abstrahując od mniejszych wolumenów, które tam realizujemy, bardzo trudno było wypracować rozsądny wynik finansowy. ponieważ działając w oparciu o importowane surowce, czyli opłacane w dolarach lub w euro, nie byliśmy w stanie przełożyć galopującego spadku kursu rubla na ceny po których sprzedawaliśmy nasze produkty i w związku z tym ta działalność wygenerowała straty – przyznaje prezes.

Tomasz Kurpisz ma nadzieję, że był to tzw. wypadek przy pracy i jednorazowa sytuacja.

- Obecnie kurs rubla nie tylko się ustabilizował ale i umocnił. Staramy się w dalszym ciągu zwiększać tą sprzedaż i postaramy się wrócić do poziomów sprzedaży zbliżonych do tych sprzed embarga – w zupełnie innym modelu operacyjnym niż wcześniej ale jednak. Myślę, że działalność w Rosji będzie rentowna już w tym roku - dodaje.

- Zakładamy, że w tym roku Grupa Hortex nie tylko przekroczy 1 mld zł przychodów, ale i wypracuje pozytywny wynik finansowy – zapewnia Tomasz Kurpisz.

Kiedy Hortex zmieni właściciela? Rynek od lat huczy od plotek, że Hortex jest na sprzedaż. Czy to prawda, że Argan Capital zamierza wkrótce wyjść z tej inwestycji?

- Nie wiem. Na razie nic się w tej sprawie nie dzieje – zapewnia Tomasz Kurpisz.

 

Pan Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu, będzie prelegentem debaty "Sektor owocowo-warzywny rośnie dzięki trendom prozdrowotnym" w trakcie IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu, 17 października w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM