Prezes Horteksu na VIII FRSiH: Odbudowujemy rosyjski rynek

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 04 listopada 2015 15:58

 Prezes Horteksu na VIII FRSiH: Odbudowujemy rosyjski rynek Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu/ fot. Żelazna Studio

- Rynek rosyjski był dla nas bardzo istotnym, jeśli chodzi o eksport naszych mrożonych warzyw i owoców. Wprowadzenie embarga oraz jego przedłużenie miało wpływ na naszą działalność. Po wprowadzeniu embarga straciliśmy możliwość bezpośredniego eksportu z Polski. Zaledwie 20 proc. produktów jest dopuszczonych i tyle rzeczywiście wysyłamy z Polski, natomiast musieliśmy totalnie zmienić nasz model funkcjonowania na rynku rosyjskim. Na szczęście mieliśmy tam organizację handlową, którą przestawiliśmy na model bardziej handlowo-produkcyjny. W ciągu kilku tygodni udało nam się uruchomić trzy pakownie na terenie Rosji - mówił podczas VIII FRSiH Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu.

- W tej chwili funkcjonujemy w oparciu o te pakownie, to znaczy przeszliśmy z modelu produkowania w Polsce i eksportowania do Rosji na zdecydowanie większą produkcję w Rosji w oparciu o importowany surowiec z kierunków tzw. dozwolonych, a więc z Chin, Ekwadoru i in. Nie eksportujemy już praktycznie nic z Polski - mówi Tomasz Kurpisz.

- Oczywiście te kilka tygodni zamieszania, kiedy praktycznie nic nie byliśmy w stanie wysłać do Rosji, miało wpływ na naszą sytuację. Straciliśmy tam bardzo dużo udziałów, zostaliśmy w dużej części zastąpieni przez producentów rosyjskich, którzy byli w lepszej sytuacji niż my. Mieli surowiec na miejscu, mogli wchodzić na nasze miejsce - dodaje.

W tej chwili potencjał produkcyjny został odbudowany, Hortex systematycznie odbudowuje listingi w sieciach i relacje z dystrybutorami.

- Co prawda straciliśmy mniej więcej połowę biznesu rosyjskiego, ale jesteśmy na dobrej drodze aby go odbudować. Na wielkość sprzedaży na rynku rosyjskim wpływ ma także sytuacja wewnętrzna w Rosji. Zdecydowanie spadła siła nabywcza społeczeństwa rosyjskiego, jest tam spora inflacja, ceny poszły do góry, co jest naturalne w przypadku tak dużej skali tego embarga. Popyt się zmniejszył, nasze udziały troszkę spadły, w efekcie sporo tego biznesu straciliśmy - mówi Tomasz Kurpisz.

Czytaj więcej w serwisie www.portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM