Prezes Eskimos SA: Stawiamy na długoletnie relacje z dostawcami surowców

Autor: www.sadyogrody.pl 29 grudnia 2014 14:22

Prezes Eskimos SA: Stawiamy na długoletnie relacje z dostawcami surowców Stanisław Sulima, prezes Eskimosa

- Nasza współpraca z dostawcami warzyw oparta jest na wieloletnich umowach kontraktacyjnych. W całym okresie wegetacji plantacje z których pozyskiwany jest surowiec są pod stałym nadzorem naszych Agro-specjalistów, którzy kontrolują przestrzeganie programów ochrony i nawożenia jednocześnie wspierają doradztwem własnym, a w razie potrzeby naukowym z polskich uczelni rolniczych – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Stanisław Sulima, prezes firmy Eskimos SA.

- Z uwagi na specyfikę naszych odbiorców, wśród których są producenci pokarmów dla dzieci i niemowląt, szczególny nacisk kładziemy na jakość i bezpieczeństwo zdrowotne żywności. Badaniu na zawartość szkodliwych substancji podlegają zarówno gleby na których prowadzone są uprawy, jak i gotowe surowce dostarczane do naszego zakładu. W grupie dostawców mamy zarówno rolników indywidualnych jak i grupy producenckie spełniające wysokie wymagania z kilku lub kilkunastoletnim okresem współpracy – mówi Stanisław Sulima.

W strategii spółki jest utrzymywanie długofalowej współpracy z dostawcami, dającej bezpieczeństwo i przewidywalność niwelujące sezonowe zawirowania na rynku. 

 Jak kształtują się w ostatnim czasie ceny surowców, z których Eskimos korzysta?

- Sezon skupowy podstawowych owoców i warzyw przetwarzanych w naszym zakładzie praktycznie dobiegł końca. O ile ceny owoców są  sezonowo zmienne i podlegają dużym wahaniom, to w przypadku warzyw są bardziej stabilne i mimo spodziewanej dużej nadpodaży związanej z embargiem Rosji nie przełożyło się istotnie na poziom cen – zapewnia Stanisław Sulima.

Głównym kierunkiem eksportu firmy Eskimos produktów są kraje UE. Sprzedaż na rynek rosyjski nie przekraczała dotąd 2 proc. w strukturze przychodów, bez istotnego znaczenia dla funkcjonowania firmy. - Tym nie mniej, embargo Rosji obejmujące też mrożone owoce i warzywa spowodowało zaburzenia rynku – zaznacza prezes. Jego zdaniem spodziewana nadprodukcja (eksport do Rosji tej grupy produktów stanowił około 20 proc. całego eksportu branży), przełożyła się na presję cenową i osiągane marże całego sektora w tym też  firmy Eskimos.

Eskimos S.A. jest firmą zamrażającą owoce i warzywa. Zakład produkcyjny znajduje się na Podlasiu w rejonie zwanym „Zielonymi Płucami Polski”, tutaj także znajduje się większość plantacji. Wyroby spółki są eksportowane do państw Europy, a także USA i Kanady.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM