Prezes Döhlera: Zmienia się kwasowość zagęszczonych soków z polskich jabłek

Autor: www.sadyogrody.pl 14 sierpnia 2015 09:30

Prezes Döhlera: Zmienia się kwasowość zagęszczonych soków z polskich jabłek Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.; fot. Szymon Jankowski (ŻelaznaStudio)

W minionym sezonie polskie firmy z powodzeniem wznowiły eksport zagęszczonych soków jabłkowych (koncentratów) do USA, mimo silnej konkurencji z Chin. - Nasze koncentraty były tańsze niż chińskie. Nie ma tutaj mowy o żadnej wyższości koncentratu polskiego czy europejskiego nad chińskim. To jest ustandaryzowany produkt. Różna jest kwasowość ale widać, że firmy są bardzo elastyczne jeśli chodzi o specyfikacje - mówi w wywiadzie z www.sadyogrody.pl, Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.

Czy wzrost cen jabłek przemysłowych wiosną br. był również związany z wyższą ceną zagęszczonych soków na rynkach światowych?

- Nie, ta cena aż tak drastycznie nie wzrosła. Trochę była wyższa, ale to już było widać zimą. Przy dosyć niskiej cenie i wysokim kursie dolara nasz koncentrat był atrakcyjny w Stanach Zjednoczonych. Na rynek amerykański wróciliśmy po 10 latach nieobecności. W Europie naszego produktu zrobiło się mniej, a przynajmniej nie było nadwyżki i ta cena lekko drgnęła do góry. Spodziewaliśmy się ceny koncentratu na poziomie 650 euro/t. Takie ceny były na początku sezonu. Później dzięki Stanom Zjednoczonym ceny koncentratu wzrosły nieco w górę do 800 euro/t.

Jakie były przyczyny wznowienia eksportu do Stanów Zjednoczonych?

- Nasz koncentrat był tańszy niż chiński. Nie ma tutaj mowy o żadnej wyższości koncentratu polskiego czy europejskiego nad chińskim. To jest ustandaryzowany produkt. Różna jest kwasowość ale widać, że firmy są bardzo elastyczne jeśli chodzi o specyfikacje.

Czy wysyłaliśmy więcej koncentratu do Rosji w związku z tym, że nie mogliśmy eksportować jabłek?

- Ogólnie do Rosji wysłaliśmy więcej koncentratu niż w roku ubiegłym (około 20 tys. ton). Eksportowaliśmy więcej koncentratu nie dlatego, że Rosjanie pili soki zamiast jeść polskie jabłka. Istotnym czynnikiem był konflikt na Ukrainie. W związku z tym Rosjanie nie chcieli kupować ukraińskiego koncentratu. Chiny proponowały wyższe ceny od Polski, więc siłą rzeczy Rosjanie zdecydowali się na polski koncentrat. To jest tylko i wyłącznie sytuacja rynkowa oraz relacja ceny.

W Chinach wyprodukowano także mniej zagęszczonego soku jabłkowego niż w ubiegłych sezonach…

- W Chinach pomiędzy jabłkami konsumpcyjnymi, a typowo przemysłowymi kierowanymi do przetwórstwa, jest jeszcze kilka kategorii jabłek gorszej jakości, które również są spożywane. W Chinach jest duże rozwarstwienie społeczne i te jabłka, które my uważamy za jabłka przemysłowe to na chińskim rynku są sprzedawane jako konsumpcyjne. Chińczycy są wstanie zagospodarować większość produkcji (35 mln ton) na rynku owoców świeżych. Dlatego jabłka przeznaczone na koncentrat są droższe, co wpływa na wyższą cenę tego produktu. Chińczycy nie są w stanie ulokować więcej koncentratu na rynku globalnym, więc musieli ograniczyć produkcję.

Gdzie Państwa firma sprzedaje swoje koncentraty? Czy są one eksportowane do innych krajów ?

- W tym roku wysyłaliśmy koncentrat do Stanów Zjednoczonych, na rynki krajów Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec i Anglii, a także mniejsze ilości do Rosji.

Czy prawdą jest, że nasz polski zagęszczony sok jabłkowy jest ceniony na świecie z uwagi na wskaźniki kwasowości?

- Konsumenci w Europie, a przede wszystkim w Niemczech są przyzwyczajeni do kwasowości zagęszczonego soku jabłkowego z polskich jabłek. Jednak nie możemy się skupiać tylko na kwasowości, gdyż w Polsce sadownicy odchodzą od odmian wysoko kwasowych i zaczynają produkować jabłka typowo konsumpcyjne. Także ta kwasowość też się u nas zmienia. Koncentrat jest produkowany pod specyfikacje klientów, a takie wymagania są globalne. Konsumenci z Węgier czy z Ukrainy również proszą dostawców o takie parametry, także absolutnie nie ma tu mowy o jakiejś wyższości czy niższości koncentratu z Polski. Koncentrat produkowany jest na całym świecie na podobnych urządzeniach. Różnica jest w jedynie widoczna w kwasowości, lecz to wynika z klimatu oraz z odmian, które się uprawia w danym kraju.  

Dziękuję za rozmowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM