Prezes Döhlera: Sezon 2017/18 jednym z trudniejszych w ostatnim dziesięcioleciu (wideo)

Autor: Paulina Mroziak, www.sadyogrody.pl 08 marca 2018 10:40

Prezes Döhlera: Sezon 2017/18 jednym z trudniejszych w ostatnim dziesięcioleciu (wideo) Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.

- Sezon skupu jabłek przemysłowych 2017/18 był niewątpliwie jednym z trudniejszych w ostatnim dziesięcioleciu. Bardzo wysokie ceny spowodowały, że nasi klienci zaczęli szukać alternatywy. Po raz kolejny koncentrat z Chin powrócił na europejski rynek - mówi Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.

- Okazało się, że nasza przewaga, czyli wysoka kwasowość koncentratu, nie ma wielkiego znaczenia przy wysokich cenach. Chiński koncentrat okazał się tańszy u był lepszą alternatywą. Polscy przetwórcy - mimo tego, że płacili wysokie ceny za jabłka i mieli produkcję o połowę niższą niż rok wcześniej - nie byli w stanie sprzedać wszystkiego z zyskiem i ponieśli spore straty - tłumaczy Piotr Podoba.

Sytuacja wielu przetwórców jest trudna. - Firmy, które nie mają wsparcia większych spółek-matek są w dosyć trudnej sytuacji finansowej - dodaje Piotr Podoba. 

A dokąd trafia polski zagęszczony sok jabłkowy? Jak podaje Piotr Podoba, głównie do Niemiec. - W Niemczech klienci poszukują koncentratu kwaśnego. Kupują więc ten produkt u nas, ale z drugiej strony mieszają go z innymi sokami, które były tańsze - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM