Prezes Döhlera: Rozumiem producentów czarnej porzeczki, którzy wycofują się z uprawy

Autor: www.sadyogrody.pl 23 lipca 2015 16:29

Prezes Döhlera: Rozumiem producentów czarnej porzeczki, którzy wycofują się z uprawy Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Polska; fot. PTWP / ŻelaznaStudio

Zdaniem Piotra Podoby, prezesa zarządu Döhler Sp. z o.o., Polska jest największym producentem czarnej porzeczki na świecie, głównie dzięki przemysłowi przetwórczemu. - Zawsze odbieramy czarną porzeczkę, ponieważ rynek konsumpcyjny ma marginalne znaczenie, a nie spożywa w czarnej porzeczki jako owoców deserowych - dodaje.

Część plantatorów czarnej porzeczki dywersyfikuje produkcję – albo całkowicie rezygnuje z uprawy, albo próbuje sprzedawać te owoce na rynek deserowy…

- Widoczna jest duża nadpodaż na rynku czarnej porzeczki. Myślę, że jeśli producenci się wycofują, to dobrze robią. Cena czerwonej porzeczki jest stabilniejsza - 1,50 zł/kg, ale gatunek ten ma marginalne znaczenie w przetwórstwie. Uprawą czarnej porzeczki zajmuje się dużo plantatorów tzw. przygodnych, którzy nie są zawodowymi producentami, a trudnią się tym, ponieważ gatunek ten jest łatwy w uprawie. Dlatego niektórzy rolnicy traktują czarną porzeczkę jako dodatkowe źródło dochodów w gospodarstwie.

Polska jest największym producentem czarnej porzeczki na świecie...

- To dzięki przemysłowi. Zawsze odbieramy czarną porzeczkę, ponieważ rynek konsumpcyjny ma marginalne znaczenie, a nie spożywa w czarnej porzeczki jako owoców deserowych.

Dlaczego ceny za owoce porzeczki tak spadają? Nie ma już takiego popytu?

- Były lata drogie i klienci wyrzucili przetwory z czarnej porzeczki ze swoich receptur. Czarna porzeczka to nie jest taki popularny smak u nas w Polsce. Występuje jako nektar lub napój od 9 proc. do 50 proc. do 25 proc. wsadu owocowego w sokach. Na świecie nie jest tak wypromowana, tak znana i chętnie spożywana. Niegdyś była używana jako barwnik do wieloowocowych soków, natomiast obecnie na rynek weszły inne owoce, np. czarny bez. Również jako barwnik stosuje się czarną marchew, która jest dużo tańsza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM