Prezes Döhlera: Popyt na koncentrat wiśniowy można regulować

Autor: www.sadyogrody.pl 13 lipca 2015 10:13

Prezes Döhlera: Popyt na koncentrat wiśniowy można regulować Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Polska; fot. PTWP / ŻelaznaStudio

- Wiśnia jest dostępna tylko w postaci nektaru lub napoju, nie ma soku 100 proc., także jest to 9-50 proc. wsadu. Dlatego można regulować dość znacząco zapotrzebowanie na koncentrat wiśniowy - mówi w wywiadzie dla www.sadyogrody.pl, Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.

Rynek wiśni się zmienia. Bywały lata, gdy produkcja była bardziej opłacalna i ceny do przetwórstwa były dosyć wysokie. Ostatnie sezony pokazały, że ceny są na poziomie poniżej kosztów produkcji...

- W ubiegłym roku to wynikało z atmosfery - po prostu była tzw. atmosfera niskich cen owoców do przetwórstwa. Wszyscy myśleli, że jeśli jest nadprodukcja to musi być taniej. Wiśnia jest gatunkiem, który rzeczywiście był usuwany z plantacji. Dlatego w ostatnich latach wiśnia kierowana do przetwórstwa była dosyć droga. W tamtym okresie ceny kształtowały się w okolicach 1,50-2,0 zł/kg. Wiśnia jest dostępna tylko w postaci nektaru lub napoju, nie ma soku 100 proc., także jest to 9-50 proc. wsadu. Dlatego można regulować dość znacząco zapotrzebowanie na koncentrat wiśniowy - komentuje Piotr Podoba.

Jego zdaniem w  tegorocznym sezonie nie ma już tej atmosfery niskich cen.

- Myślę, że w tym roku atmosfera jest trochę inna. Uważam, że wszyscy marzą o jakiejś stabilizacji, powrotu do średnich poziomów cen sprzed lat. Jednak jest jeszcze trochę za wcześnie, aby powiedzieć cokolwiek konkretnego. W przypadku owoców miękkich pogoda odgrywa dużą rolę, także musimy poczekać - komentuje prezes Döhlera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM