Prezes Döhlera: Niedokładne prognozy zbiorów przyczyną wahań cen skupu owoców

Autor: www.sadyogrody.pl 02 lipca 2015 09:17

Prezes Döhlera: Niedokładne prognozy zbiorów przyczyną wahań cen skupu owoców Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.; fot. PTWP / ŻelaznaStudio

- Często dostajemy jakieś informacje przed sezonem od ekspertów, którzy próbują szacować jakie będą zbiory owoców miękkich. Na tej podstawie układamy swoje budżety oraz plany sprzedażowe. Później, w trakcie sezonu, te prognozy kompletnie mijają się z rzeczywistością. To jest bardzo trudny rynek i stąd też w pewnym sensie wynikają te duże wahania cen skupu owoców - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.

- Zbiory owoców miękkich też nie są monitorowane ani szacowane przed sezonem. Truskawki i maliny są sprzedawane często przy drogach bez kas fiskalnych, także ciężko jest oszacować jaka to jest produkcja i sprzedaż. Ten przydrożny handel jest dużo większy niż nam się wydaje – dodaje.

Brak monitoringu był szczególnie widoczny na rynku czarnej porzeczki trzy lata temu. - Zaczęliśmy skup od 4 zł/kg. Plantatorzy porzeczki mówili, że są olbrzymie straty mrozowe i spodziewają się 60 proc. mniej owoców. Później ceny drastycznie spadły, bo okazało się, że na rynku są dostępne duże ilości porzeczki – tłumaczy Piotr Podoba

W ubiegłym roku cena porzeczki wynosiła 0,50 zł/kg. - Jest to cena skandaliczna, ale po te 0,50 zł/kg też skupiliśmy bardzo dużo porzeczek – mówi prezes Döhlera.

- Dorośliśmy już do tego, że trzeba poczekać. Emocje są najgorszym doradcą. Parę razy daliśmy się "nabrać" na jakieś złowieszcze prognozy. Plantatorzy czarnej porzeczki również mówili, że w tym roku około 30 proc. zmarzło. Z plantatorami czarnej porzeczki mamy podpisane umowy kontraktacyjne, po wysokich cenach 2,30-2,50 zł/kg. Zapytaliśmy czy chcą zrezygnować z umów skoro nie mają czarnej porzeczki, ale odpowiedz nie była negatywna – mówi Piotr Podoba.

W tym roku firma będzie realizować kontrakt na 2,30-2,50 zł/kg czarnej porzeczki - w zależności od roku, w którym umowy były podpisywane. Oprócz kontraktów również będziemy skupować czarną porzeczkę na "wolnym" rynku. Tu – jak zapewnia prezes Döhlera - ceny niestety będą niższe. Jednak nie tak jak w ubiegłym sezonie (0,50 zł/kg), choć firma i tak kupiła część owoców po zakontraktowanej cenie 2,50 zł/kg.

Czytaj także: Prezes Döhlera: Ceny owoców miękkich w tym sezonie będą zależeć od pogody

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM