Prezes Bakalland na EEC 2016: Dzięki fuzji wzmocniliśmy swoją pozycję

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 20 maja 2016 14:03

Prezes Bakalland na EEC 2016: Dzięki fuzji wzmocniliśmy swoją pozycję Marek Moczulski, prezes Bakalland SA. Fot. PTWP

- Z dwóch średnich przedsiębiorstw, jakimi były Bakalland i Delecta staliśmy się firmą o obrocie ponad 500 mln zł. Dzięki fuzji nie tylko nie straciliśmy w żadnym segmencie potencjału i nie obniżyliśmy udziałów rynkowych, a wręcz umocniliśmy swoją pozycję – mówił Marek Moczulski, prezes Bakallandu podczas sesji „Polski rynek spożywczy. Struktura, wyzwania, rynek” na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Jak tłumaczył Moczulski, warto zastanowić się kiedy faktycznie fuzja ma sens.

- Musi być odpowiednia skala, efektywność, nisza i otoczenie które zmusza lub może zmuszać do pewnych decyzji. Konsolidacja Bakallandu z Delectą jest dobra pod względem komplementarności i skali. Jeśli mamy produkty, które uzupełniają się z druga firmą, to logiczne jest połączenie organizacji pod warunkiem dojścia przez akcjonariuszy do odpowiednich wniosków – tłumaczył.

- Z dwóch średnich przedsiębiorstw staliśmy się firmą o obrocie ponad 500 mln zł. Jak na warunki polskie jest to skala pożądana. Jeśli istnieje komplementarność produktowa to fuzje mają sens. Sama skala nie wystarcza. W przypadku polskich firm takich jak Bakalland konsolidacja miała wielki sens i rzeczywistość spełniła wszystkie wyobrażenia jakie chcieliśmy osiągnąć - przyznał Moczulski.

Zdaniem Marka Moczulskiego każdy podatek jest odtwórczy i należy pamiętać, że wszyscy będą musieli przystosować się kosztowo.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM