Popyt na jabłka przemysłowe może być wysoki, co będzie miało wpływ na ceny

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 września 2015 09:54

Popyt na jabłka przemysłowe może być wysoki, co będzie miało wpływ na ceny Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas/ fot. PTWP

- Popyt na jabłka do przetwórstwa może być w całym sezonie 2015/2016 wysoki, co będzie sprzyjało utrzymaniu się wyższych cen surowca. Wzrosty widać było już w sierpniu bieżącego roku - proponowane przez zakłady ceny skupu jabłek przemysłowych o 70 proc. przewyższały poziom cen sprzed roku – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że w sezonie poprzednim ceny jabłek do przetwórstwa odnotowały silne spadki. - W czwartym kwartale 2014 r. średnia cena skupu wynosiła 0,23 zł/kg i była o 50 proc. niższa niż rok wcześniej (za IERiGŻ-PIB). Przyczyną spadków była wysoka podaż jabłek na rynku krajowym i unijnym, rosyjskie embargo oraz dość niekorzystna sytuacja cenowa na rynku koncentratu jabłkowego – zaznacza.

Sytuacja w sezonie 2014/2015 systematycznie ulegała poprawie. - Widać to było po wzrostach cen zagęszczonego soku jabłkowego jak też jabłek do przetwórstwa. Zmiany te były w dużym stopniu rezultatem mniejszej produkcji w Chinach. Spadek zbiorów jabłek w tym kraju przełożył się na zmniejszenie podaży koncentratu jabłkowego w tym kraju. USDA szacuje, że w sezonie 2014/2015 w Chinach do przetwórstwa trafiło 18 proc. mniej jabłek niż w roku poprzednim i o blisko 40 proc. mniej niż dwa lata wcześniej. Oznaczało to również mniejszy eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Chin – komentuje.

- Według danych UN Comtrade w 2014 roku eksport z Chin do Stanów Zjednoczonych w 2014 r. zmniejszył się o 32 proc. do 216 tys. t. USA, które są głównym importerem koncentratu z Chin, zwiększyły zakupy tego produktu na rynku unijnym. Jeśli chodzi o samą Polskę, w sezonie 2014/2015 wyeksportowała ona do Stanów Zjednoczonych 31,5 tys. ton koncentratu w porównaniu do zaledwie 0,3 tys. t przed rokiem. Oprócz USA, ważnym kierunkiem sprzedaży była Rosja, do której sprzedaż z Polski w analogicznym okresie zwiększyła się do 21 tys. t (0,3 tys. t w sezonie 2013/2014). Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi eksportu, oprócz relatywnie niskich cen koncentratu w Unii Europejskiej, było słabe euro w stosunku do dolara amerykańskiego – mówi Dziwulski.

Analityk szacuje, że ze względu na wysoki popyt na rynkach nieunijnych, łączny eksport koncentratu jabłkowego w sezonie 2014/2015 z Polski zwiększył się o 30 proc. i wyniósł ok. 300 tys. t.

Jak twierdzi Mariusz Dziwulski, wzrost zagranicznej sprzedaży zagęszczonego soku jabłkowego przewyższał szacowany wzrost jego produkcji w Polsce w sezonie 2014/2015, co oznacza, że zapasy koncentratu na początku sezonu 2015/2016 były znacznie mniejsze niż przed rokiem. - Spadek unijnych zapasów widoczny jest w postaci wzrostu cen koncentratu jabłkowego na rynku UE. Średnio w sierpniu br. były one o 31 proc. wyższe w analogicznym okresie przed rokiem wynosząc 1,10 euro/kg – podkreśla.

Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym sezonie? - Jeśli chodzi o nadchodzący sezon, popyt na rynku światowym może nieco osłabnąć. Oczekuje się że o 7,5 proc. zwiększy się produkcja jabłek w Chinach (WAPA), co może oznaczać wzrost podaży koncentratu z tego kraju i tym samym mniejszy popyt ze strony Stanów Zjednoczonych i Rosji na koncentrat europejski. Z drugiej strony, oczekiwany jest spadek produkcji w krajach Unii Europejskiej (zwłaszcza w Niemczech oraz na Węgrzech), co oznacza że presja na wzrost cen koncentratu po stronie podaży na rynku UE może wzrosnąć – dodaje Mariusz Dziwulski.

Według niego, nie wiadomo jak wyglądać będzie podaż surowca do przetwórstwa w Polsce. - GUS pod koniec lipca przewidywał wzrost produkcji jabłek, jednak wpływ suszy może nieco je ograniczyć. Dodatkowo producenci mogą wykazywać mniejszą skłonność do sprzedaży jabłek do sektora przetwórczego ze względu na poprawę sytuacji na rynku jabłek deserowych – twierdzi analityk.

Przypomnijmy, według zeszłotygodniowego badania redakcji www.sadyogrody.pl, ceny jabłek przemysłowych w większości regionów Polski utrzymują się na poziomiepowyżej 40 gr/kg, i – jak zapewniają właściciele skupów i przetwórni – tendencja jest raczej wzrostowa.

Czytaj: Ceny skupu jabłek przemysłowych sięgają nawet 45 gr/kg. Będą kolejne wzrosty?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM