Polskie wina owocowe będą eksportowane do Niemiec

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 01 lutego 2016 13:17

Polskie wina owocowe będą eksportowane do Niemiec Polski przemysł winiarstwa owocowego oparty jest na wielowiekowej, sięgającej XIII w / fot. shutterstock

Umowę na eksport polskich win owocowych do Niemiec z jednym z największych dystrybutorów alkoholi w Europie podpisała spółka Jantoń. Już w lutym 2016 pierwsze partie pojadą do naszych zachodnich sąsiadów.

Polska, Niemcy, Szwecja, a także inne kraje Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej, to główni producenci jakościowych win owocowych. Decydują o tym uwarunkowania klimatyczne. 

- Polski rynek win owocowych to obecnie ponad 100 mln litrów rocznie. Istotne, że ulega on ewolucji i tanie wina owocowe w przeważającej części zastąpiły jakościowe wina owocowe. Firma Jantoń postawiła na taki kierunek już kilka lat temu. Widzimy tutaj ogromny potencjał, którego przykładem może być rynek jakościowych win owocowych w Niemczech – jego wielkość rocznie to 55 mln litrów – mówi Jacek Jantoń, prezes zarządu Jantoń S.A.

Polski przemysł winiarstwa owocowego oparty jest na wielowiekowej, sięgającej XIII w., tradycji, wynikającej m.in. ze specyfiki naszego klimatu, a także możliwości polskiego sadownictwa, w którym królują jabłka, śliwki, wiśnie czy porzeczki.

Dzisiejsze wina owocowe to przede wszystkim produkty wysokiej jakości. Ich proces fermentacji przebiega podobnie do win gronowych. W tej kategorii produktowej mieszczą się m.in. wina deserowe, wina grzane, wina ekologiczne.

- Od czasów transformacji do dziś dokonał się ogromny postęp i przywróciliśmy tradycyjnie polskim winom owocowym odpowiednią markę i renomę. Dziś to nasze prawdziwe dobro narodowe. W procesie produkcji obowiązuje reżim technologiczny, który gwarantuje równą, wysoką jakość produktów z różnych partii – mówi Jacek Jantoń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM