Polski cydr nie z koncentratu? Propozycje zmiany ustawy winiarskiej

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 24 października 2015 10:07

Polski cydr nie z koncentratu? Propozycje zmiany ustawy winiarskiej W walce o definicję polskiego cydru naturalnego; fot. Shutterstock

Branża walczy o definicję polskiego cydru naturalnego, która powinna zawierać też kwestię technologiczną, zamykającą możliwość masowej produkcji cydru z koncentratu.

- Chcielibyśmy też, by definicja cydru, która powstanie, była definicją technologiczną, zamykającą możliwość masowej produkcji cydru z koncentratu – mówi Tomasz Solis, wiceprzewodniczący Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, który jest też wiceprezesem Związku Sadowników RP i producentem cydru.

Przedstawiciele branży już od pewnego czasu chcą doprowadzić do wprowadzenia do ustawy winiarskiej definicji polskiego cydru - czyli cydru naturalnego wytwarzanego wyłącznie ze świeżego soku z polskich jabłek, bez sztucznych dodatków - bo obawiają się, że wkrótce polski rynek zostanie zalany produktami cydropodobnymi.

Propozycja zmiany ustawy winiarskiej zakłada zdefiniowanie polskiego cydru, jako produktu zawierającego od 1,2 do 8,5 proc. alkoholu i powstającego tylko w wyniku fermentacji nastawu, w którym udział jabłek, uprawianych wyłącznie na terenie Polski, byłby nie mniejszy, niż 80 proc.

Więcej na www.portalspozywczy.pl.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI