Polska w czołówce producentów żywności organicznej w UE

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 29 sierpnia 2015 12:02

Polska w czołówce producentów żywności organicznej w UE W Polsce żywność organiczna produkowana jest na 662 tys. ha ziemi / fot. shutterstock

W Polsce działalność prowadzi blisko 26 tys. producentów żywności organicznej, co plasuje nasz kraj na podium w Unii Europejskiej. Oprócz tego w Polsce znaleźć można 312 przetwórców żywności organicznej oraz jej 30 importerów (dane za 2013 r.) - podaje portalspozywczy.pl.

Spośród innych państw UE, więcej producentów żywności organicznej niż w Polsce działa jedynie we Włoszech (niemal 46 tys.) oraz w Hiszpanii (30,5 tys.). Mimo to, pod względem wartości sprzedaży detalicznej żywności organicznej, Polski próżno szukać w unijnej czołówce.

W całej Unii rynek żywności organicznej jest warty 22,2 mld euro, podczas gdy jeszcze w 2004 r. unijną sprzedaż szacowano na 10,2 mld euro. Najwięcej żywności organicznej sprzedaje się w Niemczech (7,6 mld euro), we Francji (4,4 mld euro), Wielkiej Brytanii (2,1 mld euro) i we Włoszech (2 mld euro).

W Polsce żywność organiczna produkowana jest na 662 tys. ha ziemi (dane za rok 2013), co oznacza, że znajdujemy się pod tym względem na 12. miejscu na świecie, a piątym w Europie. Światowym liderem pozostaje Australia, gdzie na produkcję żywności organicznej przeznacza się ponad 17 mln ha. Dla porównania, w przypadku sklasyfikowanej na drugim miejscu Argentyny, jest to "zaledwie" niecałe 3,2 mln ha.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM