Polska w czołówce producentów żywności organicznej w UE

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 29 sierpnia 2015 12:02

Polska w czołówce producentów żywności organicznej w UE W Polsce żywność organiczna produkowana jest na 662 tys. ha ziemi / fot. shutterstock

W Polsce działalność prowadzi blisko 26 tys. producentów żywności organicznej, co plasuje nasz kraj na podium w Unii Europejskiej. Oprócz tego w Polsce znaleźć można 312 przetwórców żywności organicznej oraz jej 30 importerów (dane za 2013 r.) - podaje portalspozywczy.pl.

Spośród innych państw UE, więcej producentów żywności organicznej niż w Polsce działa jedynie we Włoszech (niemal 46 tys.) oraz w Hiszpanii (30,5 tys.). Mimo to, pod względem wartości sprzedaży detalicznej żywności organicznej, Polski próżno szukać w unijnej czołówce.

W całej Unii rynek żywności organicznej jest warty 22,2 mld euro, podczas gdy jeszcze w 2004 r. unijną sprzedaż szacowano na 10,2 mld euro. Najwięcej żywności organicznej sprzedaje się w Niemczech (7,6 mld euro), we Francji (4,4 mld euro), Wielkiej Brytanii (2,1 mld euro) i we Włoszech (2 mld euro).

W Polsce żywność organiczna produkowana jest na 662 tys. ha ziemi (dane za rok 2013), co oznacza, że znajdujemy się pod tym względem na 12. miejscu na świecie, a piątym w Europie. Światowym liderem pozostaje Australia, gdzie na produkcję żywności organicznej przeznacza się ponad 17 mln ha. Dla porównania, w przypadku sklasyfikowanej na drugim miejscu Argentyny, jest to "zaledwie" niecałe 3,2 mln ha.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl 

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI