Polscy konsumenci soków piją oczami

Autor: www.sadyogrody.pl 22 grudnia 2016 13:22

Polscy konsumenci soków piją oczami fot. shutterstock

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr inż. Elizę Kostyrę oraz dr inż. Annę Piotrowską, z Katedry Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa na SGGW, percepcja wizualna odgrywa kluczową rolę we wszystkich procesach użytkowania produktu, a przy wyborze produktu ocena żywności i napojów przez konsumentów odbywa się poprzez wykorzystanie zmysłów.

 - Jakość sensoryczna determinuje wybór produktów i wpływa na ich akceptacje i spożycie. Konsumenci doceniają też informacyjną funkcję opakowań - mówiły ekspertki podczas konferencji ,,Warzywa, owoce i soki – aspekty żywieniowe, rynkowe i technologiczne”, która odbyła się 29 listopada br. w Warszawie w Centrum Wodnym SGGW.

W czasie konferencji specjaliści rozmawiali również o potencjale rozwoju rynku soków. Mimo, że branża przetwórstwa owoców i warzyw prężnie się rozwija i jest jedną z ważniejszych gałęzi w produkcji artykułów spożywczych i napojów w Polsce, to spożycie soków owocowych i owocowo-warzywnych spada regularnie od 2008 roku, gdy na jedną osobę przypadało 12,2 l soków rocznie.

- Obecnie, od trzech lat obserwujemy wzrost, ale to wciąż jedynie 3 łyżki dziennie. W społeczeństwie nadal panują mity, które negatywnie wpływają na obraz soków. Nasze Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz dotarcia do konsumentów z rzetelnymi informacjami dotyczącymi soków. Konsumenci nie mają świadomości, że soki to wartościowe produkty, które mogą wzbogacić codzienną dietę. Wśród popularnych mitów często pojawia się ten dotyczący pasteryzacji, a mało kto wie, że to proces, który zabezpiecza produkt nie zmieniając poziomu soli mineralnych i większości witamin, a jak pokazują nowe wyniki badań, może nawet zwiększać biodostępność niektórych fitoskłaników, jak likopen i beta-karoten. Co więcej, do soków (i nektarów) owocowych i warzywnych zabroniony jest dodatek substancji konserwujących (konserwantów) i barwników. Do soków owocowych również nie wolno dodawać żadnych cukrów oraz substancji słodzących (słodzików). Nie wolno również dodawać (w celu odtworzenia) innych aromatów, niż te, które uzyskano z tego surowca, z którego sok został wyprodukowany. Dlatego szklanka soku zgodnie z informacją IŻŻ może być jedną z zalecanych 5-u porcji warzyw i owoców dziennie  - mówi Barbara Groele, Sekretarz Generalny KUPS.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja non profit zrzeszająca oraz integrująca producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Reprezentuje firmy dostarczające na rynek krajowy około 60 proc. soków owocowych i warzywnych oraz produkujące około 70 proc. zagęszczonych soków owocowych i warzywnych w Polsce. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi, dostawcami półproduktów, maszyn i opakowań. 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM