Polak spożywa średnio 11,9 l soków rocznie, lecz badania mówią co innego

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 20 maja 2016 08:24

Polak spożywa średnio 11,9 l soków rocznie, lecz badania mówią co innego Polacy zdają sobie sprawę z dobroczynnych właściwości warzyw i owoców/ fot. shutterstock.com

W Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii oraz na Litwy średnie spożycie soków jest mniejsze niż w Unii Europejskiej i dużo poniżej zaleceń WHO. Przeciętny Polak spożywa 11,9 l rocznie, czyli 33 ml soku każdego dnia. Jednak wyniki badań konsumenckich sugerują dużą rozbieżność między faktycznym spożyciem soków, a deklaracjami konsumentów w tych krajach.

W pozostałych krajach konsumpcja soków jest jeszcze niższa i wynosi odpowiednio: 5,2 l w Czechach, 4,8 l na Litwie, 4,1 l na Słowacji i 1 l w Rumunii na mieszkańca kraju w skali roku. Tymczasem spożycie soków 100-proc. w krajach UE w latach 2010-2014 wyniosło przeciętnie 13,3 l/mieszkańca, a w Niemczech nawet 29,7 l/mieszkańca.

Z kolei wyniki badań konsumenckich przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków w 2015 oraz 2016 roku sugerują dużą rozbieżność pomiędzy faktycznym spożyciem soków, a deklaracjami konsumentów we wszystkich pięciu krajach.

Do udziału w badaniu opinii zaproszono kobiety w wieku 25-45 lat z Polski, Czech, Słowacji, Litwy oraz Rumunii. Eksperci z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii oraz Litwy skomentowali wyniki tych badań.
Największe spożycie soków w 2016 roku deklarują Polacy. Ponad 66 proc. badanych kobiet twierdzi, że w ich gospodarstwie domowym spożywa się od 3 do 8 litrów soku tygodniowo, najczęściej pomiędzy posiłkami lub w czasie wolnym, spędzanym poza domem.

Prawie wszyscy respondenci twierdzą, że w ich gospodarstwach domowych spożywa się soki owocowe (99 proc.), nieco mniejszy odsetek deklaruje spożycie soków warzywnych (71 proc.).

Głównymi konsumentami soków owocowych w naszym kraju, podobnie jak na pozostałych badanych rynkach, pozostają dzieci (85 proc.), jednakże coraz częściej po soki owocowe sięgają wszyscy domownicy. Deklarowane spożycie soków w tej grupie wzrosło o 5 proc. w porównaniu do badań z 2015 roku.

Soki warzywne w dalszym ciągu wybierają przede wszystkim kobiety (71,5 proc.), tendencja ta utrzymuje się na wszystkich rynkach objętych badaniem.

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości warzyw i owoców oraz ich przetworów.

Zdaniem polskich respondentów, soki charakteryzują się nie tylko dobrym smakiem (85 proc.), ale także pozytywnym wpływem na zdrowie dzieci oraz pozostałych członków rodziny (77 proc.).

Ponadto, zdecydowana większość konsumentów we wszystkich pięciu krajach zgadza się ze stwierdzeniem, że soki i musy to witaminy w wygodnej formie, na co po części mogła mieć wpływ prowadzona kampania „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie”. W ciągu ostatniego roku o 3 proc. wzrosła liczba osób pijących soki owocowe codziennie.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM