Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na przetwory owocowo-warzywne

Autor: www.sadyogrody.pl 11 października 2016 13:02

Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na przetwory owocowo-warzywne fot. shutterstock

Wartość rynku przetworów owocowo-warzywnych, według danych firmy Nielsen, wynosi ok. 733 mln. Segment zanotował umiarkowany wzrost w 2015 r., który zawdzięczał przede wszystkim większej popularności sałatek i dań mrożonych w koszyku zakupowym konsumenta. Z danych MRiRW wynika, że dynamicznie zwiększa się produkcja przetworów owocowych i warzywnych (zwłaszcza zagęszczonych soków owocowych, mrożonych warzyw i przetworów pomidorowych) oraz eksport produktów ogrodniczych i ich przetworów.

Liczba graczy na tym rynku nie zmienia się znacząco, choć zauważalna jest ich zwiększona aktywność polegająca na wprowadzaniu innowacji i nowych wariantów smakowych. Zauważalna jest także silniejsza pozycja marek własnych sieci handlowych. Rozwojowi sektora przetworów sprzyja obecnie kilka czynników np. prozdrowotny trend - polscy konsumenci prowadzą intensywny tryb życia i są coraz bardziej świadomi tego, co kupują i jedzą – i przez to coraz chętniej sięgają po przetwory z owoców i warzyw. Do tego przetwórcy liczą, że część środków programu rodzina 500 plus zostanie przeznaczonych na żywność, w tym na konsumpcję przetworów owocowo-warzywnych.

Z kolei sen z powiek przetwórcom może spędzać problem z ASF. Eksperci zgodnie twierdzą, że wizerunkowo dla polskiej żywności za granicą nie jest to korzystne zjawisko, niemniej jednak, nie oczekuje się, że będzie to miało istotny wpływ na jej eksport, zwłaszcza eksport owoców i warzyw i ich przetworów. Eksperci twierdzą, że z punktu widzenia kształtowania się sprzedaży zagranicznej owoców i warzyw i ich przetworów w nadchodzącym sezonie decydujące znaczenie będą miały takie czynniki jak wciąż obowiązujące rosyjskie embargo, popyt na rynkach unijnych a także możliwości sprzedaży owoców i warzyw na rynki pozaunijne.

Poza tym od lat mówi się o potrzebie konsolidacji sektora przetworów owocowo-warzywnych, jednak jak na razie o spektakularnych transakcjach niewiele słychać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM