Polacy coraz chętniej sięgają po ekologiczne owoce i warzywa

Autor: www.sadyogrody.pl 07 grudnia 2016 09:43

Polacy coraz chętniej sięgają po ekologiczne owoce i warzywa fot. shutterstock

Polacy wydają na banany ok. 1 mld zł rocznie. Statystyczny Polak zjada ok. 7 kg tych owoców rocznie, podczas gdy średnia unijna wynosi 10 kg. Jednak tendencja jest zdecydowanie rosnąca.

Z badań CBOS wynika, że rośnie nie tylko spożycie bananów, ale także świadomość konsumencka Polaków. Aż 71 proc. respondentów deklaruje sprawdzanie składów lub pochodzenia produktów. Z kolei 54 proc. chce dbać o swoje zdrowie i pogłębiać wiedzę na temat diety. Jedna trzecia krytycznie ocenia zjadanie zbyt dużej porcji niezdrowych przekąsek i słodyczy. Być może właśnie dlatego banany stały się zaraz po jabłkach najbardziej popularnymi owocami i wartościowym uzupełnieniem diety.

Robert Sikorski, prezes firmy Agro Select, należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia, twierdzi, że coraz bardziej cenione są banany w jakości BIO. Jego zdaniem owoce i warzywa BIO to odpowiedź na rozwijający się trend zdrowego odżywiania, rosnącą świadomość konsumencką i troskę o naszą planetę.

Konsumenci coraz częściej wybierają produkty BIO, ponieważ nie tylko nie są naszpikowane fosforanami i metalami ciężkimi, ale również gwarantują najwyższą jakość w danej kategorii.

- Do Polski importujemy produkty BIO. Wprowadziliśmy na rynek markę „BIO warto!” – wyjaśnia prezes Agro Select.

Agro Select to polska firma zajmująca się importem warzyw i owoców. Obecnie import obejmuje jedynie BIO banany z jednego z najczystszych regionów świata – Dominikany, jednak przychylność rynku sprawia, że plany firmy obejmują również sprowadzanie owoców cytrusowych.

–Rolnictwo na Dominikanie nie jest wspomagane agrochemią, opiera się na naturalnych metodach uprawy, co pozwala uzyskać BIO certyfikację. Dominikana leży dużo bliżej Polski niż konkurencyjne tereny zbiorów, dlatego czas transportu jest dużo krótszy – mówi Carlos Gonzalez Tejera – promotor żywności z różnych stron świata.

– W naszej ofercie już wkrótce znajdą się polskie warzywa: buraki ćwikłowe, cebula, marchew, pietruszka, seler i ziemniaki. Liczymy na współpracę z polskimi rolnikami, którzy gotowi są dostarczać warzywa z kategorii BIO. W realizacji planów Agro Select pomoże na pewno partner strategiczny w postaci Stowarzyszenia „Polska Ekologia”– dodaje Robert Sikorski.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych. Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku. Przez 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało wiele akcji promujących najbardziej wartościową polską żywność w kraju i za granicą.  Od 2015 roku realizuje 3-letnią  kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM