Polacy chcą się zdrowo odżywiać. Dlatego chętnie sięgają po m.in. jabłka

Autor: www.sadyogrody.pl 29 listopada 2016 15:36

Polacy chcą się zdrowo odżywiać. Dlatego chętnie sięgają po m.in. jabłka fot. shutterstock

- Spośród różnych działań, jakie można podjąć dla poprawy stanu zdrowia, najistotniejszym w ocenie ponad połowy Polaków jest zdrowe odżywianie się. Ośmiu na dziesięciu dorosłych twierdzi, że odżywia się zdrowo, a mniej więcej co szósty wyraża przeciwną opinię. Kolejne miejsce, jeśli chodzi o pozytywny wpływ na zdrowie, zajmuje aktywność fizyczna: regularne uprawianie sportu oraz aktywne formy spędzania czasu wolnego, takie jak spacery, wycieczki rowerowe itp. - mówiła podczas konferencji III Akademii Sokowej zorganizowanej przez SGGW oraz Krajową Unię Producentów Soków prof. dr hab. Krystyna Gutkowska z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

Kolejne miejsce, jeśli chodzi o pozytywny wpływ na zdrowie, zajmuje aktywność fizyczna: regularne uprawianie sportu (37 proc.) oraz aktywne formy spędzania czasu wolnego, takie jak spacery, wycieczki rowerowe itp. (28 proc.). Przekonanie takie bardzo się umocniło w ostatnim dwudziestoleciu: w 1993 roku deklarował je niespełna co piąty badany, a w latach 2007 i 2012 – co czwarty.

Polacy na ogół postrzegają swoją dietę jako zbilansowaną. Najczęściej wskazują, że jedzą za mało ryb (60 proc.), a także – rzadziej – ryżu, kasz (29 proc.) oraz owoców (23 proc.) i warzyw (18 proc.). Z kolei do produktów spożywanych przez siebie w nadmiarze stosunkowo wielu zalicza słodycze (33 proc.), kawę (27 proc.), napoje słodzone (17 proc.), a także pieczywo i inne produkty mączne (16 proc.).

Znacznej części dorosłych zdarzają się zachowania żywieniowe zazwyczaj krytykowane przez dietetyków. Większość ankietowanych (72 proc.) przegryza między posiłkami słodycze, chrupki, chipsy: niemal co piąty (17 proc.) robi to codziennie, mniej więcej co trzeci (29 proc.) – kilka razy w tygodniu, a prawie co czwarty (23 proc.) – przynajmniej raz w miesiącu. Po słodycze między posiłkami stosunkowo częściej niż inni sięgają respondenci młodsi, a zwłaszcza najmłodsi, natomiast rzadziej niż pozostali – ci, którzy znajdują się w złej sytuacji materialnej. 

Z badań wynika, że najchętniej jemy jabłka. W 2011 r. statystyczny Polak zjadł 13,2 kg tych owoców. Ich spożycie jednak sukcesywnie spada – w 2010 r. wynosiło 15 kg na osobę, zaś w 2009 r. – 16,2 kg. W drugiej kolejności sięgamy po owoce jagodowe (m.in. truskawki, jagody, maliny, agrest, porzeczki). W 2011 ich konsumpcja utrzymywała się na poziomie 4,7 kg/os., ale – podobnie jak w przypadku jabłek – również systematycznie się zmniejsza (w 2010 – 5 kg, 2009 – 6,4 kg). Pijemy również mniej soków owocowych i owocowo-warzywnych. Regularny spadek ich spożycia odnotowywany jest od 2008 r. Wtedy to na jedną osobę przypadało 12,2 kg soków, podczas gdy w 2011 – już tylko 10,6 kg

Wśród warzyw najchętniej sięgamy po pomidory. W 2011 r. ich spożycie wyniosło 10,6 kg na osobę i było wyższe o niemal 1,5 kg w porównaniu z 2010. Na stole przeciętnego Polaka często goszczą również ogórki (2011 – 7 kg/os.), kapusta (6,6 kg/os.), marchew (6,2 kg/os.) oraz cebula (5,8 kg/os.). Jednak w odróżnieniu od pomidorów, zainteresowanie tymi warzywami wśród Polaków nieznacznie spada. Pijemy również mniej soków owocowych i owocowo-warzywnych. Regularny spadek ich spożycia odnotowywany jest od 2008 r. Wtedy to na jedną osobę przypadało 12,2 kg soków, podczas gdy w 2011 – już tylko 10,6 kg. 

Wiedza żywieniowa i świadomość żywieniowa nie ma swoich realnych odniesień co powinno skłaniać do podjęcia skutecznych działań edukacyjnych w zakresie popularyzowania racjonalnych zachowań żywieniowych - mówiła prof. dr hab. Krystyna Gutkowska podczas konferencji III Akademia Sokowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM