Plantatorzy czarnej porzeczki apelują do premier o działania stabilizujące rynek

Autor: www.sadyogrody.pl 08 lipca 2015 11:03

Plantatorzy czarnej porzeczki apelują do premier o działania stabilizujące rynek fot. shutterstock

Tegoroczny sezon czarnej porzeczki stoi pod znakiem zapytania. Zeszłoroczna kampania nie była zadowalająca dla plantatorów, zaś ta zapowiada się jeszcze gorzej. Ceny w skupach są bardzo niskie, a trwająca susza wpływa negatywnie na jakość jagód. W związku z tym Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek postanowiło wysłać list do premier Ewy Kopacz oczekując wsparcia ze strony rządu.

Jak napisali członkowie Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki list wystosowany do premier Ewy Kopacz jest apelem o podjęcie działań, które pozwoliłyby na przynajmniej częściowe uporządkowanie rynku owoców w kraju, a w szczególności relacji producent- przetwórca.

Twierdzą, że teoria o konkurencji na wolnym rynku jest niesłuszna, a producenci czarnej porzeczki od wielu lat zastanawiają się dlaczego nie ma dobrej woli ze strony przemysłu przetwórczego do unormowania rynku owoców drogą np. zawierania kontraktów z producentami, chociażby na część produkcji z gwarantowaną ceną pokrywającą koszty jej wytworzenia. Według nich przemysłowi to nie jest na rękę.

Członkowie przywołują przykład kiedy to 1-litrowe opakowanie soku z porzeczki czarnej po sezonie 2011 roku, gdzie przemysł płacił producentom ponad 4,50zł za 1 kg owoców kosztowało niewiele ponad 4,00zł , a po sezonie 2014 roku gdzie cena tych owoców w skupie spadła poniżej 0,50 zł za 1 kg to to samo 1 litrowe opakowanie już nie soku a nektaru tej samej firmy kosztuje ponad 5,00zł – według nich sytuacja ta odbiega od normalności.

Jak piszą w liście, w roku ubiegłym pojawiła się nadzieja, w związku z koniecznością dostosowania przepisów państw członkowskich do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1308 z dn. 17 grudnia 2013 roku , a dotyczących uregulowania rynków rolnych. - Jednak na chwilę obecną projekty zmian przepisów w tej sprawie, bądź leżą w ministerialnych szufladach, bądź utknęły w którymś miejscu ścieżki legislacyjnej. A przecież to właśnie w ramach tych dostosowawczych uregulowań rynków rolnych można byłoby wprowadzić elementy stabilizujące rynek owoców i doprowadzić do w miarę normalnych relacje producent- przetwórca - napisano w liście.

Członkowie podkreślają, że zakłady przetwórcze określiły już tegoroczną cenę skupu owoców porzeczki czarnej na poziomie 0,50zł, co stanowi zaledwie pokrycie ok 25 proc. kosztów produkcji. Plantatorzy piszą, że zdają sobie sprawę, że powodem tego nie są zapasy koncentratu ani też mrożonek, ponieważ takich z ubiegłych lat nie ma albo są to ilości niewielkie, pozostawione świadomie w celach spekulacyjnych.

Poziom zapasów i wzrost powierzchni nasadzeń był zawsze koronnym argumentem przemysłu przetwórczego w stosowaniu cen zakupu owoców poniżej kosztów ich produkcji. 

Jednak, jak piszą z komunikatu z 1 lipca br. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że powierzchnia uprawy w Polsce porzeczki czarnej zmniejszyła się w 2014 roku z powodu drastycznego spadku dochodów producentów o 4 tys hektarów czyli o ponad 11 proc. O jaką wartość powierzchnia, a co za tym idzie i podaż owoców w przyszłości spadnie z powodu cen płaconych producentom w tym roku trudno jest przewidzieć, ale raczej na pewno będzie to liczna znacznie wyższa.

- Jest to już drugi z kolei rok tak drastycznie niskich, upadlających wręcz cen na nasze produkty, czego z przyczyn ekonomicznych nie są w stanie przetrwać ci wszyscy producenci nastawieni na wyspecjalizowaną produkcję tego jakże cennego owocu - dodają.

Plantatorzy zawarli w liście prośbę o doraźne i szybkie działania zapobiegające monopolistycznym działaniom przemysłu przetwórczego, ale również na rozwiązania systemowe stabilizujące ten rynek. Zaznaczyli, że w wielu krajach, w tym również unijnych funkcjonują rozwiązania wiążące producentów z przemysłem przetwórczym na zdrowych zasadach współpracy i warto byłoby jak najszybciej podobne i sprawdzone uregulowania wprowadzić w naszym kraju.

Członkowie KSPCP podkreślili, że nie chcą by określone już tegoroczne ceny skupu owoców porzeczki czarnej wprowadziły ferment, spowodowały blokady zakładów przetwórczych czy wywołały inne niepokoje społeczne. Ponadto liczą na szybkie i zdecydowane działania, w celu poprawy tej nienormalnej i trudnej sytuacji.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM