Pieniądze z programu „500+” i trendy prozdrowotne sprzyjają sektorowi owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 18 listopada 2016 13:07

Pieniądze z programu „500+” i trendy prozdrowotne sprzyjają sektorowi owoców i warzyw fot. shutterstock

Rozwojowi sektora przetworów owoców i warzyw  sprzyja fakt, że polscy konsumenci prowadzą intensywny tryb życia i są coraz bardziej świadomi tego co jedzą. Przez to coraz chętniej sięgają po przetwory z owoców i warzyw. Do tego przetwórcy liczą, że część środków programu rodzina 500 plus zostanie przeznaczonych na żywność, w tym na konsumpcję przetworów owocowo-warzywnych.

Moda czy też trend na zdrowe odżywianie w naszym kraju trwa w najlepsze. Ręce zacierają więc producenci żywności, w tym owoców i warzyw oraz ich przetworów. Polacy coraz chętniej i częściej sięgają m.in. po mrożonki oraz soki czy nektary – zwłaszcza, że portfelach konsumentów pojawiły się dodatkowe środki z programu rodzina 500 plus.

Polscy konsumenci dosłownie zwariowali na punkcie zdrowego stylu życia, czego najlepszym dowodem są wypełnione po brzegi siłownie, rosnąca liczba biegaczy na ulicach a także sklepowe koszyki coraz częściej obfite w owoce czy warzywa oraz ich przetwory zamiast chipsów i coli. Kto na tym korzysta? Niemal wszyscy – bo zarówno sami zainteresowani czyli konsumenci jak i producenci przetworów owocowo-warzywnych a także rolnicy.

Barbara Groele, sekretarz generalna Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków zapewnia, że polscy konsumenci są coraz bardziej zainteresowani zdrowym trybem życia, żywnością naturalną i nisko przetworzoną. W ten trend wpisują się nie tylko surowe warzywa i owoce, ale także powstające z nich soki i nektary. - Zgodnie z prawem Unii Europejskiej i polskim, do wszystkich soków owocowych i pomidorowych nie wolno dodawać żadnych cukrów (np. glukozy, fruktozy, sacharozy, cukru białego, syropu glukozowo-fruktozowego). Te same przepisy zakazują też dodawania sztucznych substancji do soków i nektarów. Dlatego te produkty doskonale wpisują się w modę na „bycie fit” – dodaje Barbara Groele. 

Zgodnie z nową piramidą żywienia, owoce i warzywa stały się jej podstawą. A eksperci z IŻŻ zalecają spożywać przynajmniej 5 porcji tych produktów dziennie, z czego jedną z nich może stanowić szklanka soku. – Dlatego moim zdaniem, soki będą coraz bardziej doceniane przez konsumentów i częściej uwzględniane w diecie. W Polsce obserwujemy np. wzrost spożycia soków owocowych i 100 proc. warzywnych. W mojej ocenie konsumenci nadal będą poszukiwać produktów zdrowych, naturalnych, smacznych, pełnych witamin i antyoksydantów, bez dodatków konserwantów i sztucznych barwników, oraz wygodnych, czyli właśnie m. in. soków i nektarów, które doskonale spełniają te założenia – zapewnia ekspertka KUPS. 

Producenci przetworów i przetwórcy starają się korzystać z rynkowych tendencji. Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex, przyznaje, że trendy konsumenckie: projakościowe i pronaturalne, przekładają się na zwiększone zainteresowanie kategorią soków i nektarów, mrożonek a także dań gotowych na bazie mrożonych warzyw.  Zarówno rynek soków jak i mrożonek systematycznie rosną. Dlatego Hortex zamierza się koncentrować na rozwoju kategorii soków i nektarów, która zaczyna rosnąć a także mrożonych warzyw i owoców, która przez ostatnie dwa lata wzrosła o 10 proc. Jeszcze do niedawna motorem wzrostu kategorii były private label. Obecnie zaczynają zyskiwać na znaczeniu wyroby markowe.

- W związku z czym nasza sprzedaż również systematycznie rośnie. Jest to moim zdaniem efekt m.in. działań edukacyjnych i zmian w trendach konsumenckich. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to co jedzą, szukają produktów zdrowych, naturalnych. Coraz więcej konsumentów ma świadomość, że mrożone warzywa są pełnowartościowym ekwiwalentem świeżych warzyw – twierdzi Tomasz Kurpisz.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM