Opolscy sadownicy nie chcą oddawać jabłek do skupu

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 18 września 2016 15:59

Opolscy sadownicy nie chcą oddawać jabłek do skupu Opolscy sadownicy nie chcą oddawać jabłek do skupu. Wolą je magazynować lub wyrzucić. / fot. shutterstock

Opolscy sadownicy nie chcą oddawać jabłek do skupu. Wolą je magazynować lub wyrzucić. Powód: skup daje żałośnie niskie ceny - podaje strefaagro.pl.

Jak mówi Aneta Werner-Kuc prowadząca duże gospodarstwo sado­wniczo-ogrodnicze pod Praszką, w skupie proponują jej 20 groszy za kilo, innym  znanym mi sadownikom nawet 15 groszy! To skandalicznie niska cena. W październiku płacono  50 groszy. Obecne ceny nie pokrywają kosztów produkcji - dodaje. 

Pani Aneta podjęła na razie decyzję, aby jabłka magazynować. Jak tłumaczy, czeka na zmianę cen na przynajmniej 30 groszy za kilogram. Inaczej sadownictwo nie ma sensu - dodaje.

Grzegorz Olczak z Tarczyna, działacz Związku Sadowników Polskich twierdzi, że w sadownictwie trwa wojna polsko-polska. Prowadzący skupy wykorzystują trudną sytuację związaną z wprowadzonym dwa lata temu embargiem rosyjskim. - Zostaliśmy odcięci od rynku zbytu na Wschodzie. Uważamy, że rząd polski  powinien podjąć rozmowy w sprawie zniesienia tego embarga - tłumaczy. 

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM