Ogromne znaczenie przetwórstwa owoców i warzyw w produkcji art. spożywczych

Autor: www.sadyogrody.pl 30 listopada 2016 08:17

Ogromne znaczenie przetwórstwa owoców i warzyw w produkcji art. spożywczych fot. shutterstock

- Przetwórstwo owoców i warzyw jest jednym z najważniejszych segmentów w produkcji artykułów spożywczych. Ok. 40-50 proc. rynku przetworów owoców i warzyw stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Pod względem wartości produkcji sprzedanej sektor ten zajmuje piąte miejsce wśród wszystkich branż przetwórstwa spożywczego (ok. 8 proc.) i zatrudnia ponad 25 tys. osób - mówiła w czasie konferencji III Akademii Sokowej zorganizowanej przez SGGW oraz Krajową Unię Producentów Soków dr inż. Ewa Halicka z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie przy Katedrze Ekonomiki i Organizacji Konsumpcji.

Według Rocznika Statystycznego Przemysłu 2015 liczba podmiotów gospodarczych przetwarzających i konserwujących owoce i warzywa (bez ziemniaków) wynosiła 137, w tym producentów soków z owoców i warzyw – 24. 

- Sektor ten intensywnie rozwija się, zarówno pod względem wielkości, jak i jakości produkcji, dostarczając na rynek produkty nowoczesne i innowacyjne, projektowane z myślą o zaspokajaniu zmieniających się potrzeb konsumentów - mówiła podczas III Akademii Sokowej dr inż. Ewa Halicka.

Jej zdaniem do podstawowych uwarunkowań sektora zaliczane są czynniki stanowiące elementy podaży i popytu, w tym: surowce, produkcja i technologia wykorzystywana w branży, konsumpcja, handel zagraniczny oraz organizacja dystrybucji.

W 2015 r. inwestycje w sektor oszacowano na poziomie 700 mln zł. W latach 2014-2015 aktywność inwestycyjna firm owocowo-warzywnych była znacznie wyższa niż średnio w przemyśle spożywczym.

Wśród przetworów tradycyjnych w 2015 dominowały mrożonki (owocowe: 460 tys. ton, warzywne: 630 tys. ton). Produkcja soków, nektarów i napojów: 1655 tys. ton.

- Uwarunkowania podażowo-popytowe, zarządzanie i polityka państwa a przede wszystkim same produkty – stanowiące ważny element nie tylko zdrowej, ale i zrównoważonej diety - sprzyjają dalszemu rozwojowi sektora. W przetwórstwie nastąpiło wiele procesów konsolidacji i przejęć oraz utrwalenie pozycji kilku silnych marek. Pomimo trudności związanych w warunkami makro-ekonomicznymi (spadkami zbiorów czy eksportu) według zebranych danych rynkowych sytuacja finansowa przemysłu owocowo-warzywnego jest dobra i bezpieczna - zapewniała podczas konferencji Ewa Halicka. 

Zdaniem ekspertki SGGW w świetle wyników badan konsumenckich - Polacy poszukują produktów smacznych, wygodnych i zdrowych. W coraz większym stopniu doceniają informacyjną funkcję opakowań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM