Od czego będą zależeć tegoroczne ceny wiśni w skupach?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 17 czerwca 2016 09:31

Od czego będą zależeć tegoroczne ceny wiśni w skupach? fot. shutterstock.com

- Niższe rok do roku ceny przetworów mogą być czynnikiem wpływającym ujemnie na poziom cen wiśni w tegorocznym skupie. W 2015 r. cena wiśni w skupie do mrożenia była relatywnie niska – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Jak mówi, średnia cena wiśni w skupie w zeszłym roku wyniosła średnio 1,80 zł/kg i była o 28 proc. niższa w porównaniu do średniej z ostatnich 5 lat , choć o 33 proc. wyższa niż przeciętnie w 2014 r. - Niemniej, na poziom cen wiśni do przetwórstwa w bieżącym roku będzie miała wpływ przede wszystkim produkcja w Polsce, a także w konkurencyjnej Serbii – przyznaje.

Warto wspomnieć, że ceny mrożonych wiśni w sezonie 2015/2016 notowały systematyczne spadki. - W maju 2016 r. przeciętna cena mrożonych wiśni z Polski obniżyła się do poziomu 0,80 euro/kg – o 24 proc. niższego niż przed rokiem. Wpływ na spadek cen miała wysoka podaż na rynku przy dość stabilnym popycie na rynku UE, jak również negatywnym oddziaływaniu rosyjskiego embarga – tłumaczył.

- Eksport mrożonych wiśni z Polski zwiększył się jednak w sezonie 2015/2015. Wg Eurostat wolumen sprzedaży zagranicznej tych produktów z naszego kraju od lipca 20415 r. do lutego 2016 r. wzrósł o 23 proc. w relacji do analogicznego okresu przed rokiem do 48 tys. t. Wspierany był jednak wysoką dostępnością mrożonych wiśni oraz niskimi ich cenami – mówi analityk.

Według niego, za wzrost w dużej mierze odpowiadało zwiększenie wywozu do Białorusi – blisko 2,5-krotnie do poziomu 13,5 tys. t, co w dużej mierze kompensowało utratę rynku rosyjskiego. - Wzrost eksportu na rynek Unii (+10 proc.) powodowany był mniejszą dostępnością wiśni w Serbii – unijny import mrożonych wiśni z tego kraju w okresie VII.2015-II.2016 zmniejszył się o 42 proc. do niespełna 11 tys. t. – przyznał Mariusz Dziwulski.

Jak mówi, według ocen GUS z końca maja 2016 r. stan i zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych w kraju wiosną były dość zróżnicowane. - Na ogół nie zaobserwowano jednak istotnych strat. W 2016 r. nie zanotowano wiosennych przymrozków na większą skalę, chociaż występowały one lokalnie. Zdaniem TRSK poziom zawiązania owoców wiśni w Polsce jest dobry, w Serbii natomiast bardzo dobry – podsumował ekspert. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM