Nowoczesna przetwórnia szansą dla świętokrzyskich plantatorów truskawek?

Autor: Agrobiznes TVP 27 maja 2015 16:02

Nowoczesna przetwórnia szansą dla świętokrzyskich plantatorów truskawek? W gminie Bieliny powstanie nowa przetwórnia owoców?

Świętokrzyscy plantatorzy truskawek chcą by w Bielinach powstała nowoczesna przetwórnia owoców. Mają dość corocznej huśtawki cenowej. Z nowej transzy unijnego wsparcia wójt chce pozyskać pieniądze na inwestycję. Liczą na to rolnicy, ale na początku sezonu liczą też straty – podaje Agrobiznes w TVP.

Truskawkowy biznes kwitnie, ale tylko pozornie. Razem z owocami rosną obawy rolników. Od tygodnia w świętokrzyskim zagłębiu truskawkowym plewią i nawożą. Jednak ci, którzy liczyli na zysk będą musieli obejść się smakiem.

Przewidywania są najgorsze od wielu lat, mówi się, że za kilogram truskawek rolnicy dostaną tylko dwa złote. Przy takiej cenie, nie możliwe jest nawet opryskiwanie krzewów.

Przed laty pojawił się pomysł budowy chłodni w gminie Bieliny. Teraz gmina chce do niego wrócić i skorzystać z unijnego wsparcia. Chodzi o pieniądze z regionalnego programu operacyjnego. Urzędnicy przygotowali już odpowiednie dokumenty, będzie jednak trzeba poszukać inwestora, który na 5-ha działce, będzie chciał zbudować taką przetwórnię. 

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM