Nosecka: Ceny porzeczek wyższe, jednak nie jest to znaczący wzrost

Autor: Aneta Gwara/ www.sadyogrody.pl 01 sierpnia 2016 12:09

Nosecka: Ceny porzeczek wyższe, jednak nie jest to znaczący wzrost Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej / fot. Żelazna Studio

Warunki atmosferyczne i zaniedbanie plantacji, spowodowane niską opłacalnością produkcji w 2015 r. spowodowały obniżenie w obecnym roku zbiorów porzeczek czarnych. W konsekwencji ceny skupu tych owoców zwiększyły się – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Dodaje, że wzrost nie był jednak znaczący, w wyniku relatywnie dużych zapasów przetworów z porzeczek czarnych w krajowych przetwórniach. 

- Przetwórcy potwierdzają, że ze zbiorów 2015 r. wyprodukowali więcej przetworów (głównie zagęszczonego soku) niż w roku poprzednim. Całej produkcji nie udało się sprzedać, co miało istotny wpływ na poziom zapotrzebowania na te owoce krajowych przetwórni i pozostanie na relatywnie niskim poziomie, nie pokrywającym kosztów produkcji, cen ich skupu - przyznaje. 

Jak mówi Bożena Nosecka, średnie ceny skupu porzeczek czarnych wyniosły ok. 0,70 zł/kg, wobec 0,55 zł/kg w 2015 r. Produkcja porzeczek czarnych już trzeci rok z rzędu była nieopłacalna dla producentów.

- Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w braku dostosowania wielkości podaży surowca i skupu porzeczek czarnych do w miarę stabilnego zapotrzebowania na przetwory z tych owoców na rynkach zbytu - podsumowała ekspertka IERiGŻ-PIB.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM