Niższe ceny na rynku soków zagęszczonych

Autor: www.sadyogrody.pl/Agro Nawigator 16 marca 2017 12:37

Niższe ceny na rynku soków zagęszczonych fot. pixabay

Niższy poziom r/r notują ceny zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) – w grudniu 2016 r. w eksporcie z UE były średnio o 11 proc. niższe r/r (1,01 EUR/kg) - informuje Agro Nawigator banku PKO BP.

Przyczyną jest wysoka produkcja wspierana wysokimi zapasami na początku sezonu 2016/17 w Polsce (największy unijny producent ZSJ i drugi, po Chinach, na świecie) oraz wzrost podaży w „Państwie Środka” w 2016 r. Eksport ZSJ z UE-28 jest co prawda wyraźnie wyższy (w 2h16 +44 proc. r/r), głównie na rynek USA. Nie wynika on z istotnego wzrostu popytu na rynkach światowych, ale z jego wysokiej konkurencyjności, wspieranej sytuacją na rynkach walutowych. Szybki wzrost eksportu może oddziaływać na zmniejszanie zapasów unijnych na koniec sezonu 2016/17.

Maleją ceny soku pomarańczowego na rynku amerykańskim. Notowania kontraktów terminowych na mrożony zagęszczony sok pomarańczowy od listopada 2016 r. do marca 2017 r. spadły o ok. 24 proc.

Przyczyną spadków są oczekiwania wyższych globalnych zbiorów pomarańczy i tym samym produkcji soku pomarańczowego. Według prognoz USDA (styczeń 2017 r.) w sezonie 2016/17 ma ona wynieść 1,96 mln t (w ekwiwalencie Brix 65) i być o 22 proc. wyższa r/r. Zbiory pomarańczy w Brazylii, największego na świecie producenta (37 proc. produkcji), wzrosnąć mogą o 27 proc., przy 4 proc. spadku w USA

Dobre warunki pogodowe sprzyjają poprawie plonów tych owoców w Ameryce Południowej. Wpływ na ceny ma obserwowany również spadek wartości euro do dolara (w 4q16) i reala brazylijskiego osłabiający popyt na rynku europejskim. Mimo spadków, koncentrat pomarańczowy pozostaje relatywnie drogi (por. wykres). Oczekiwane dalsze spadki mogą obniżyć koszty surowcowe dla producentów soków pitnych w UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM