Niskie ceny jabłek przemysłowych. Wahają się między 20-23 gr/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 09 września 2016 10:38

Niskie ceny jabłek przemysłowych. Wahają się między 20-23 gr/kg Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych pozostawia wiele do życzenia. Mimo iż przetwórstwo początkowo proponowało zadowalające ceny wraz z rosnącą podażą spadały. / fot. shutterstock

Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych pozostawia wiele do życzenia. Początkowo przetwórstwo zaproponowało ceny zbliżone do ubiegłorocznych, jednak wraz z rosnącą podażą spadały. Jak wynika z badania „Barometr cen jabłek przemysłowych” przeprowadzonego przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl owoce do przetwórstwa skupowane są za 20-23 gr/kg.

Ceny jabłek przemysłowych w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej są nawet 30 gr tańsze. Jednak zapowiadane duże zbiory jabłek nie pozostawiają złudzeń – powtórki z zeszłego roku nie będzie.

W zeszłym roku ceny jabłek przemysłowych zwłaszcza na początku skupu były wysokie. We wrześniu ubiegłego roku średnia cena owoców do przetwórstwa wynosiła 0,50 gr/kg. W kolejnym miesiącu – październiku – było o 1 gr drożej. W listopadzie i grudniu ceny wahały się między 44-43 gr/kg.

Wysokie zeszłoroczne ceny były skutkiem małej ilości jabłek przeznaczonej do przetwórstwa w miesiącach jesiennych. Jednak przetwórcy mieli problemy ze sprzedażą koncentratu po opłacalnych dla nich cenach.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 8 września 2016 r.:

- woj. łódzkie: 20 gr/kg

- woj. małopolskie: 21 gr/kg

- woj. podkarpackie: 20 gr/kg

- woj. pomorskie: 23 gr/kg

- woj. świętokrzyskie: 21 gr/kg

- woj. mazowieckie: 21-22 gr/kg

- woj. wielkopolskie: 23 gr/kg

Proponowane przez skupy ceny są niezadowalające dla sadowników. Jednak warto pokreślić, że na Mazowszu w ostatnich dniach nieco wzrosły na co wpłynęło wstrzymanie dostaw do skupów. Jednak jak przyznali właściciele skupów w woj. wielkopolskim i pomorskim cena utrzymuje raczej stabilne poziomy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM