Niskie ceny jabłek przemysłowych skutkiem zmowy? Winna wysoka podaż i niski popyt

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 27 września 2016 13:40

Niskie ceny jabłek przemysłowych skutkiem zmowy? Winna wysoka podaż i niski popyt Ceny jabłek do przetwórstwa w pierwszych trzech tygodniach września były średnio o nieco ponad 50 proc. niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem / fot. shutterstock

Ceny jabłek do przetwórstwa w pierwszych trzech tygodniach września były średnio o nieco ponad 50 proc. niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem i kształtowały się na poziomie 25-26 gr/kg loco zakład (notowania MRiRW). Wpływ na spadek cen ma wysoka podaż jabłek do przetwórstwa w kraju jak również niski popyt ze strony zakładów przetwórczych – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Ceny zagęszczonego soku jabłkowego są obecnie o ok. 10-15 proc. niższe niż przed rokiem. - Spadki cen ZSJ są odzwierciedleniem relatywnie wysokiej podaży koncentratu w Polsce i UE. Zapasy zagęszczonego soku jabłkowego w kraju w naszej ocenie są wyższe w porównaniu do zeszłego roku. Z danych Eurostatu wynika, że eksport koncentratu jabłkowego z Polski w sezonie 2015/2016 zmniejszył się o 15 proc. r/r do 265 tys. t zbliżonej do sezonu poprzedniego, produkcji koncentratu (za IERiGŻ-PIB) - dodaje. 

- Co więcej, możliwy jest wzrost produkcji ZSJ w sezonie 2016/2017. Wyższe zbiory jabłek w kraju przy braku tendencji wzrostowych w eksporcie jabłek deserowych, oraz zmniejszeniu wolumenu owoców które mogą zostać wycofane z rynku mogą sprawić, że dość istotnie wzrośnie ilość jabłek przeznaczonych do przetwórstwa – przyznaje.

Według Mariusz Dziwulskiego, m ożliwe jest jednak że eksport ZSJ w sezonie 2016/2017 z Polski odnotuje wzrost. - Tegoroczna produkcja ZSJ w Chinach będzie prawdopodobnie niższa w relacji do roku poprzedniego, co może przełożyć się na spadek eksportu z Państwa Środka m.in. do USA. Tym samym zwiększyć się może zainteresowanie Stanów Zjednoczonych sokiem zagęszczonym na rynku unijnym ze względu na wyższą konkurencyjność cenową. Z drugiej strony nie można oczekiwać, że popyt ze strony rynku północnoamerykańskiego będzie podobny do tego w sezonie 2014/2015 – podsumował analityk.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM