Niskie ceny jabłek przemysłowych. Nie widać szans na wzrost

Autor: Agrobiznes w TVP 06 października 2016 08:00

Niskie ceny jabłek przemysłowych. Nie widać szans na wzrost Ceny jabłek przemysłowych są wciąż na bardzo niskich poziomach. Prawie dwa razy niższe niż rok temu i jak na razie nie widać szans na zmiany / fot. shutterstock

Kolejny tydzień i dalej nic. Ceny jabłek przemysłowych są wciąż na bardzo niskich poziomach. Prawie dwa razy niższe niż rok  temu i jak na razie nie widać szans na zmiany – informuje Agrobiznes w TVP.

Część sadowników przestała zbierać jabłka. Szczególnie tam, gdzie odległość do punktów skupu znacznie podwyższa koszty transportu. Owoce leżą pod drzewami ale w przetwórniach nikt nie narzeka bo odstawiane ilości pozwalają na ciągłą produkcję. W tym roku wyjątkowo opłacalną bo koncentrat jabłkowy z owoców kupionych zaledwie po 20-24 gr/kg zapewnia dobrą sprzedaż na światowych rynkach.

Konkurencja ze strony Chin w tym sezonie na pewno nam nie zagrozi – uważają eksperci. Tam produkcja zagęszczonego soku jabłkowego jest niższa niż rok wcześniej stąd i eksport będzie mniejszy. To może nam otworzyć drogę na rynek Stanów Zjednoczonych, gdzie zwykle swój towar sprzedają Chińczycy.

W tym tygodniu firmy przetwórcze za jabłka dowiezione do zakładów płacą od 23 gr/kg w woj. łódzkim i małopolskim do 26 gr/kg w woj. śląskim. Owoce dowiezione do punktu skupu są najczęściej wyceniane na 20 gr/kg. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM