Nie będzie rewolucji na rynku wiśni!

Autor: Aneta Gwara, Magdalena Brzózka / www.sadyogrody.pl 19 lipca 2016 12:25

Nie będzie rewolucji na rynku wiśni! Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. / fot. PTWP

Nie powinno być wielkiej rewolucji na rynku wiśni w bieżącym sezonie - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Dodaje, że mimo zapasów przetworów z wiśni w przetwórniach i możliwego utrzymania przynajmniej na poziomie z 2015 r. wielkości zbiorów, ceny skupu tych owoców będą przypuszczalnie wyższe niż w 2015 r.

- Spowodowane to będzie relatywnie dużym zapotrzebowaniem na te owoce krajowych przetwórni, wynikającym ze wzrostu popytu na ich przetwory na zagranicznych rynkach zbytu. Istotne znaczenie miała także realizacja na niższym poziomie skupu truskawek, dominujących obok wiśni w podaży owoców miękkich do przetwórstwa - tłumaczy. 

Bożena Nosecka mówi, że w połowie lipca ceny skupu wiśni do przetwórstwa wyniosły ok. 2 zł/kg (loco zakład), wobec ok. 1,80 zł/kg w połowie lipca 2015 r. - Tym samym poprawi się opłacalność produkcji tych owoców oceniana w 2015 r. na ok. 85 proc. - tłumaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM