Największym wyzwaniem na rynku bakalii w 2015 r. były ceny owoców i orzechów

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 21 grudnia 2015 14:23

Największym wyzwaniem na rynku bakalii w 2015 r. były ceny owoców i orzechów Marek Moczulski, prezes Bakallandu/ fot. PTWP

- W 2015 roku dużym problemem dla całej branży były drożejące surowce. Ceny bakalii są w trendzie wzrostowym od kilku lat. Jeszcze 7 lat temu cena jednego funta migdałów była nie przekraczała 1 USD, teraz jest to ponad 5 USD, niektóre z surowców osiągnęły historycznie poziomy maksymalne, jak np. morela czy orzech laskowy - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Marek Moczulski, prezes Bakallandu.

- Z jednej strony mamy niekorzystne zjawiska pogodowe, takie jak susza w Kaliforni ( przyczyna drożejących migdałów), czy przymrozki w Turcji (wpływ na ceny moreli i orzechów laskowych), a z drugiej rosnący popyt na bakalie na świecie, który jest odzwierciedleniem mega trendu konsumenckiego zdrowego odżywiania, konsumpcji mniej przetworzonych oraz bardziej naturalnych produktów, którymi niewątpliwie są bakalie. Dwa te czynniki spowodowały wzrost cen surowców w ostatnich latach - mówi Marek Moczulski.  

Prezes przypomina, że w 2015 roku mieliśmy też dodatkowo osłabienie złotówki wobec dolara. W ciągu roku była to skala powyżej 20 proc. Producenci  bakalii w Polsce byli zmuszeni podnieść ceny.

-  W wielu przypadkach, podwyżki nie rekompensowały utraty marży. W tej chwili obserwujemy przynajmniej stabilizację cen na surowcach, ale jest ryzyko dalszego osłabiania złotówki wobec dolara - dodaje prezes Bakallandu.

Więcej czytaj w serwisie www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM